Liczba wyświetleń: 726
6 sierpnia był 30 dniem wojny w Strefie Gazy. Od przedwczoraj obowiązuje humanitarny rozejm, a Palestyńczycy mają nadzieję, że prowadzone w Kairze negocjacje pomogą ostatecznie zakończyć konflikt między Izraelem a Hamasem. Już teraz wiadomo, że jest to najdłuższa i najbardziej krwawa wojna między obiema stronami.
Jak relacjonuje z Gazy specjalny wysłannik Polskiego Radia, konflikt Izraela z Hamasem pochłonął życie 1868 Palestyńczyków. ONZ szacuje, że trzy czwarte ofiar to cywile, ale izraelska armia twierdzi, że wśród ofiar jest od 750 do tysiąca bojowników Hamasu. 9,5 tysiąca osób w Gazie zostało rannych. Po stronie izraelskiej zginęło 64 żołnierzy i dwóch cywilów. Ofiarą konfliktu jest też emigrant z Tajlandii. W czasie wojny do izraelskiej armii powołano w sumie około 82 tysięcy rezerwistów i rezerwistek.
W ciągu ostatnich tygodni Izrael dokonał niemal 5 tysięcy nalotów i zniszczył między innymi 32 tunele islamistów. Większość bomb spadała jednak nie na tunele, ale – jak twierdzą Żydzi – na miejsca z których Hamas wystrzeliwał rakiety. Izrael ocenia, że od początku konfliktu Hamas wystrzelił w sumie ponad 3300 pocisków. Ponad 400 z nich nie doleciało do Izraela i spadło jeszcze na terenie Gazy. Armia twierdzi, że przed operacją Hamas miał około 10 tysięcy rakiet, a teraz ma o połowę mniej.
Wojna spowodowała, że pół miliona mieszkańców Gazy uciekło ze swoich domów. Większość znalazła schronienie w administrowanych przez ONZ szkołach, przy czym od wczoraj placówki opuściło 50 tysięcy osób. To Palestyńczycy, którzy wobec humanitarnego rozejmu postanowili wrócić do domów. Palestyńskie władze szacują straty na około 5 miliardów dolarów. Około 40 tysięcy domów jest albo zniszczonych, albo nie nadaje się do zamieszkania.
Porozumienie w sprawie przedłużenia 72-godzinnego rozejmu między Palestyńczykami a Izraelczykami jeszcze na kilka dni nie zostało osiągnięte – podają palestyńskie media. Rozmowy w Kairze jeszcze trwają, lecz przebiegają dość ciężko. Jeden z szefów ruchu Hamas Ismail Radwan wyjaśnił, że „ruch oporu do tej pory nie otrzymał odpowiedzi od okupantów na swoje żądania”. Dzisiaj wcześniej pojawiły się informacje, że w Kairze zostało osiągnięte porozumienie w sprawie przedłużenia obowiązującego między Palestyńczykami a Izraelczykami rozejmu.
Autorzy: jkl (akapity 1-4), red. GR (5)
Źródło: Lewica.pl, Głos Rosji
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby „Wolnych Mediów”