Kolejne trzęsienia ziemi niedaleko wulkanu Yellowstone

Opublikowano: 11.02.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Seria trzęsień ziemi w pobliżu parku Yellowstone w ciągu ostatnich kilku dni wywołała obawy, że superwulkan, który znajduje się na jego terenie, może wybuchnąć.

Pierwsze trzęsienie miało siłę 1,6 stopnia w skali Richtera. Tego samego dnia, w okolicy zarejestrowano kolejne trzęsienie o podobnej sile. Dwa dni później sejsmografy wykazały dwa kolejne trzęsienia, znów o sile 1,6 stopni. W całym ubiegłym miesiącu zarejestrowano w sumie 11 takich wstrząsów.

Zazwyczaj, gdy okolica wulkanu wykazuje aktywność sejsmiczną, jest to znak, że magma może chcieć wydostać się z wnętrza wulkanu. Jednak eksperci twierdzą, że tego typu aktywność niekoniecznie musi prowadzić do wybuchu.

„Serie trzęsień ziemi są dość powszechne w Yellowstone. Nic nie wskazuje na to, że ta aktywność sejsmiczna jest powiązana z wypływaniem magmy” – powiedział Jamie Farrell z Uniwersytetu w Utah

Ostatni wybuch superwulkanu Yellowstone nastąpił 70 000 lat temu. Gdyby wybuch nastąpił ponownie teraz, zabiłoby to około 87 000 ludzi i sprawiłoby, że dwie trzecie Stanów Zjednoczonych nie nadawałoby się do zamieszkania. Ogromny wyrzut popiołu, który przedostałby się do atmosfery, blokowałby światło słoneczne i bezpośrednio wpływał na życie pod nim, wywołując coś w rodzaju „zimy nuklearnej”.

Erupcja Yellowstone może być aż 6000 razy silniejsza niż erupcja Mount St Helens z 1980 roku, która miała siłę około 400 megaton trotylu – 20 tys. razy większą niż pierwsza bomba atomowa, zrzucona na Hiroszimę.

Jeśli faktycznie nastąpi wybuch wulkanu, czeka nas zmiana klimatu. Wulkan wyrzuci do atmosfery ogromne ilości dwutlenku siarki, który może zamienić się w aerozol odbijający i absorbujący światło słoneczne. Prognozy stają się coraz bardziej niepokojące. Być może czeka nas ogromna katastrofa, którą nie sposób będzie zatrzymać.

Autorstwo: B
Na podstawie: Express.co.uk
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Paradoksalnie taki globalny mega kataklizm mógłby uratować gatunek człowieka i powstanie nowej cywilizacji. Albo chociaż istnienie człowieka zostałoby przedłużone o setki a może nawet tysiące lat.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ