Kolejne podejście Rosji do rozszerzenia granic

Opublikowano: 09.08.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 217

Federacja Rosyjska złożyła wniosek do ONZ w sprawie rozszerzenia granic swojego terytorium do szelfu kontynentalnego na Arktyce. Chce zagarnąć 1,2 mln km kwadratowych.

To już drugie podejście Rosji do tego terytorium: pierwszy wniosek do ONZ Moskwa składała już w 2001 roku. Komisja do spraw Granic Szelfu Kontynentalnego odrzuciła go, wytykając Rosji, iż niedostatecznie udokumentowała swoje roszczenia. Teraz Rosjanie nie powtórzyli już tego błędu. Złożyli bogaty w dane raport. Dmitrij Rogozin, rosyjski minister spraw zagranicznych, twierdzi, że od lat prowadzone są wnikliwe badania nad obszarem całego szelfu kontynentalnego.

Wniosek Rosji wywołał sprzeciw innych państw graniczących z Arktyką. Są to Kanada, USA, Norwegia oraz Dania. Przypominają one, że zgodnie z prawem międzynarodowym żaden kraj nie może mieć wyłączności na zwierzchnictwo nad biegunem północnym. Jednak w konwencji ONZ z 1982 r. widnieje zapis, iż każde z państw arktycznych może zwiększyć wyłączną strefę ekonomiczną (200 mil), jeśli dowiedzie, że obszar poza nią jest przedłużeniem szelfu kontynentalnego kraju. Tak właśnie planował zrobić Dmitrij Miedwiediew w 2008 r., gdy podpisał „Strategię Rosji w Arktyce”. Do 2020 r. Federacja zamierza uczynić ten obszar strategicznym jeśli chodzi o wydobycie surowców naturalnych.

Terytorium, na które zasadza się Rosja jest pełne bogactwa naturalnych. Znajduje się tam około 106 mld ton ropy oraz bogate złoża gazu: 69,5 bln metrów sześciennych. Międzynarodowa komisja nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o