Kolejne niepokojące dane ze spisu powszechnego

Opublikowano: 25.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1428

Główny Urząd Statystyczny opublikował kolejną część danych zebranych podczas ubiegłorocznego spisu powszechnego. One również nie napawają optymizmem, bo wynika z nich, że ogólna liczba Polaków się zmniejsza, przybywa osób w wieku emerytalnym, a dodatkowo Polacy pracują coraz więcej i coraz dłużej.

Pierwsze informacje dotyczące spisu wskazywały głównie na spadek liczby mieszkańców Polski. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ubyło ich więc blisko 332 tys., dlatego obecna populacja naszego kraju to 38,1 mln. Z kolejnej partii danych wynika, że jest to głównie efekt starzenia się całej populacji.

Spada bowiem liczba osób w wieku produkcyjnym. Według spisu z 2011 roku osób w wieku emerytalnym (kobiet powyżej 60. i mężczyzn powyżej 65. roku życia) było 6,5 mln, natomiast obecnie jest ich już 8,5 mln.

Jednocześnie w ciągu dekady o ponad 2,2 mln zmniejszyła się liczba osób w wieku produkcyjnym, dlatego jest ich obecnie 22,88 mln. Udział osób w wieku 0–17 lat wynosił w 2011 roku 18,7 proc. natomiast teraz jest to około 18,4 proc.

Korzystna koniunktura gospodarcza spowodowała za to wzrost liczby osób posiadających zatrudnienie. Dekadę temu było ich około 15 mln, z kolei obecnie jest to już 17 mln. Pracujących jest więcej zarówno w mieście, jak i na wsi. Dodatkowo rośnie także liczba pracujących mimo przekroczenia wieku emerytalnego.

Spada natomiast liczba osób znajdujących się w związkach małżeńskich. W 2011 roku stanowiły one 56 proc. osób w wieku produkcyjnym, a obecnie jest to już „tylko” 54 proc. Dodatkowo odsetek rozwodników wzrósł w ciągu dekady z 5 do 7,6 proc.

Na podstawie: Pulshr.pl, PAP.pl
Źródło: Autonom.pl

12

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. sga 25.05.2022 16:29

  mi sie tam podoba ze liczba sie zmiejsza
  szkoda tylko ze uciekajace ukry podniosly ilosc
  i w ten sposob nigdy sie nie zmniejszy liczba ludnosci w polsce.

 2. AlbertW41 25.05.2022 20:49

  A dlaczego ci sie podoba ze ludnosc Polski sie zmniejsza? Niedlugo wprowadza zakaz roznmazania sie jak w Chinach i to co mamy pozostanie i liczba sie juz nie zwiekszy. Duzo wyjechalo i juz nie wroci i wydaje mi sie ze prawdziwa liczba Polakow to nie wiecej jak 35mln.

 3. donkey 26.05.2022 11:19

  @AlbertW41
  “Niedlugo wprowadza zakaz roznmazania sie jak w Chinach”
  Co takiego? Przecież Chiny odeszły od polityki jednego dziecka. Chońskie pary mają teraz zgodę na posiadanie trójki dzieci.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.