Kolejne miliony z budżetu dla Rydzyka

Opublikowano: 26.06.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 358

Kiedy tydzień temu o tej sprawie pisał tygodnik „Nie”, nikt nie chciał w to uwierzyć. Teraz dowiadujemy się, że kolejny transfer pieniędzy publicznych do toruńskiego redemptorysty stał się faktem. Ojciec Rydzyk otrzyma z od resortu kultury 70 milionów złotych.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II – projekt o takiej nazwie oczarował decydentów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wrażenie musiało być ogromne, bo resort Piotra Glińskiego postanowił hojnie sypnąć kasą. Fundacja Lux Veritatis, służąca Tadeuszowi Rydzykowi jako podmiot absorbujący pieniądze publiczne, zostanie zasilone kwotą aż 70 milionów. Pierwsza transza zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku. Na początek będzie to 5 milionów. W 2019 roku rząd przeleje już 55 miliony, a na deser – w 2020 r. – jeszcze 10 milionów.

Minister Gliński wydaje się entuzjastycznie nastawiony do pomysłu. “Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej” – stwierdził szef resortu kultury.

Sprawę jako pierwszy opisał tygodnik „Nie”. Reakcją było niedowierzanie, ale kiedy dziennikarze „Wyborczej” zwrócili się do MKIDN z prośbą o ustosunkowanie się, odpowiedź była niejednoznaczna. “Publikacja tygodnika „Nie” (…) zawiera nieprawdziwe informacje. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie komentuje informacji pochodzących z niewiarygodnych źródeł” – odpisało ministerstwo. Wkrótce okaząło się, że nieścisłość polegała na kwocie jaką resort obiecał Rydzykowi. Pismo Jerzego Urbana podało 100 milionów, tymczasem w rzeczywistości było to „tylko” 70 mln.

Ankieterzy ośrodka Ariadna zadali pytanie o ingerencje Kościoła katolickiego w politykę. 75 proc. sympatyków PiS stwierdziło, że nie powinno to mieć miejsca. Wpływy kleru w polityce za pozytywne zjawisko uważa 18 proc. Wyborcy PO odpowiadali mniej więcej tak samo: 81 proc. jest temu przeciw, przychylnie patrzy na to 14 proc. Ogółem 79 proc. badanych wyraziło zdanie, że osoby duchowne nie powinny publicznie wypowiadać się na tematy związane z polityką, 11 proc. twierdzi, że powinni, natomiast 10 proc. stwierdziło, że trudno powiedzieć.

Padło również pytanie o o. Rydzyka. Nieuzasadnione uprzywilejowanie zakonnika dostrzega aż 71 proc. ankietowanych. Do tego zjawiska odnoszą się krytycznie wyborcy wszystkich parlamentarnych ugrupowań politycznych, w tym również Prawa i Sprawiedliwości. 75 proc. sympatyków PiS stwierdziło, że Rydzyk powinien zaprzestać wywierania wpływu na rządzących. Niczego złego nie widzi w tym jedynie 18 proc. Dla porównania – wyborcy Platformy Obywatelskiej w przeważającej większości, bo 86 proc. dostrzegają specjalne przywileje Rydzyka. Przeciwnego zdania jest 4 proc.

Autorstwo: PN
Zdjęcie: Piotr Drabik (CC BU 2.0)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
armagedon
Użytkownik
armagedon

Zbliżają się wybory ?

Abomingo
Użytkownik
Abomingo

….Tadek ma klasę ;) ……dymać tyle narodu , to trzeba być bystrzakiem ;) ……no cóż ;) ….głupich nie sieją ! ;))))))))))

arthur
Użytkownik
arthur

Żeby dymać (w większości nie mający na to wpływu) taki (a i owszem głupich też sporo) naród, nie trzeba ani klasy, ani bystrości.
Nota bene, to ostatnia rzecz, którą bym rzeczonemu przypisywał:)

polach
Użytkownik
polach

Na naszych okupowanych ziemiach, wszystko jest już możliwe.Rozdają naszą kasę bardzo hojnie różnym użytecznym krętaczom.Rydz im za to pomoże w wyborach, a my za to zapłacimy.