Kolejna nocna zmiana w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka

Opublikowano: 18.10.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 723

Sejmowa komisja, o której głośno było w związku z niedawnym odrzucaniem projektu totalnego zakazu aborcji, znów dała o sobie znać. Tym razem obradowała wprawdzie dziewięć godzin, ale dopiero po 23.00 udało się ostatecznie odrzucić wszystkie wnioski opozycji.

Jak można było się spodziewać – poprawki zgłoszone przez partie opozycyjne zostały odrzucone. Nowoczesna i PO nie składają wprawdzie broni; przedstawiciele tych partii, pomimo późnej pory, zdążyli powiedzieć przysypiającym dziennikarzom, że te same poprawki będą składane podczas obrad plenarnych jako tzw. wnioski mniejszości. PO i N kwestionowały głównie zapis: “Stosunek służbowy sędziego Trybunału nawiązuje się po złożeniu ślubowania. Sędzia po złożeniu ślubowania stawia się niezwłocznie w Trybunale w celu podjęcia obowiązków, a Prezes Trybunału przydziela mu sprawy i stwarza warunki umożliwiające wypełnianie obowiązków sędziego.”

Chodzi oczywiście o to, że takie sformułowanie zawarte w ewentualnej ustawie doprowadzi do tego, że sędziowie wybrani przez Sejm w tym roku zostaną dopuszczeni do orzekania. W tej chwili blokuje ich prezes Trybunału Konstytucyjnego – Andrzej Rzepliński. Najbardziej wygadana posłanka Nowoczesnej, w rozmowie z dziennikarzami TVN24, nazwała wybór tych sędziów “nieleglanym”.

Obecny projekt reguluje też zasady uchylania sędziemu TK immunitetu przez Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego w nieco bardziej szczegółowy sposób niż przepisy obowiązujące w tej chwili. Do palety kar, poza upomnieniami i naganami, dochodzi teraz obniżenie uposażenia w wysokości od 10 do 20 proc. na okres do 24 miesięcy, jak również pozbawienie statusu sędziego w stanie spoczynku. PO i Nowoczesna żądały także wykreślenia zapisu, że sędzia odpowiada dyscyplinarnie przed TK nie tylko za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności urzędu sędziego, ale także za naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego TK. Ma to również dotyczyć tych sędziów, którzy przeszli już w stan spoczynku. Na kuriozum zakrawa jednak fakt, iż wpisuje się do ustawy konieczność przestrzegania dokumentu, który jeszcze nie powstał. Na pytania opozycji w tej sprawie szef Komisji Stanisław Piotrowicz odpowiadał, że wkrótce uchwali go “autonomiczne Zgromadzenie Ogólne TK”.

Kolejnym punktem sporu były przepisy dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku. PiS chce, i tak przewiduje nowy projekt, aby sędzia TK przechodził w stan spoczynku po zakończeniu kadencji lub osiągnięciu 70. roku życia. Ewentualne uchwalenie projektu ustawy w takim brzmieniu oznacza przerwanie kadencji trojga sędziów.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 19.10.2016 10:10

    Zastanawiam się po co ta cała szopka, z posłami sędziami, euro-osłami, to szkodliwy i zbędny element ,niegodnych ich prawo.
    Prawo powinno być jednym naszym godnym człowieka ,jednostki wolnym wyborem w referendum .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.