Kolejna alternatywa dla benzyny

Opublikowano: 27.08.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 974

Odkrycie naukowców z Rosji pomoże zastąpić benzynę. Naukowcy z MFTI, Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Łomonosowa (MGU), Skoltech i Rosyjskiej Akademii Nauk odkryli dokładny skład chemiczny biopaliwa z jednokomórkowych wodorostów, którego poznanie pomoże uczynić je bardziej efektywnym, głosi artykuł opublikowany w „EJMS”.

“Dalsza praca powinna być skoncentrowana na wykorzystaniu rodzajów wodorostów z maksymalnie wysoką zawartoscią tłuszczów i stworzeniem takich rodzajów przy pomocy technologi modyfikacji genetycznych. Tak będziemy mogli wypracować najbardziej efektywny surowiec do produkcji biotopliwa” – powiedział Jewgienij Nikołajew, pracownik MFTI i Skoltech.

Na przekór powszechnej opinii, prawdziwymi płucami Ziemi produkującymi większość tlenu są morskie i słodkowodne wodorosty, a nie drzewa i inne rośliny lądowe. Opróćz powietrza, wodorosty dają wszystkim morskim organizmom subtancje odżywcze, przeobrażając dwutlenek węgla i energię Słońca w cukry i inne „jadalne” substancje.

Wodorosty nabierają masę znacznie szybciej niż inne organizmy fotosyntatyzujące, z powodu czego wielu badaczy rozpatruje je jako głownego kandydata na rolę pełnowartościowej zamiany dla benzyny i innych rodzajów paliwa. Wodorosty mają także wiele innych zalet – nie potrzeba pól, aby je hodować, a ich jednokomórkowy charakter ułatwia przerabianie ich w paliwo.

Nikołajew z zespołem odkrył, że w rzeczywistości biopaliwo, które przygotowują z wodorostów, nie jest podobne pod względem swoich właściwości do ropy naftowej i produktów ropopochodnych, ale przypomina zieleń brylantową. Do takiego wniosku naukowcy doszli rozkrywając pełen skład chemiczny wodorostów, z których przygotowuje się biopaliwo.

Wodorosty nie są przygotowywane jak inne paliwa roślinne, ale są nagrzewane najpierw do temperatury 300 stopni Celsjusza i jednocześnie prasowane, co imituje poniekąd tworzenie się ropy naftowej we wnętrzu Ziemi.

W wyniku tego procesu biosmasa dzieli się na rzadkie paliwo i „smołę”, która gromadzi się na dnie reaktora. Oba rodzaje biomasy zawierają tysiące poszczególnych substancji, co przeszkadzało dotąd określić ich skład i ocenić, jak można zmienić proces „warzenia” wodorostów, aby ulepszyć właściwości paliwa.

W celu określenia jego składu rosyjscy naukowcy zanim zamienili wodorosty w biopaliwo, wymoczyli je w parze ciężkiej wody i alkaliach. One zawierają w sobie atomy deuteru, wodoru, w którego jądrze jest jeden proton i jeden neutron. Molekuły zawierające deuter będą mieć nieco inne spektrum w porównaniu z ich zwykłymi wersjami. To pozwoliło nie tylko przeczytać formuły wszystkich składników, ale i zobaczyć ich trójwymiarową strukturę.

Okazało się, że morskie biopaliwo składa się z substancji, których większość nie ma nic wspólnego z węglowodorami i innymi molekułami, które zawiera ropa naftowa. Te substancje są podobne do niektórych organicznych barwników, jak zieleń brylantowa.

Dalsze badania pomogą zrozumieć, jakie rodzaje wodorostów najlepiej wykorzystać do produkcji biopaliwa i jak można je zmodyfikować, aby zastąpiły benzynę.

Zdjęcie: nicholebohner (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.