Kolejna alternatywa dla benzyny

Opublikowano: 27.08.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 27

Odkrycie naukowców z Rosji pomoże zastąpić benzynę. Naukowcy z MFTI, Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Łomonosowa (MGU), Skoltech i Rosyjskiej Akademii Nauk odkryli dokładny skład chemiczny biopaliwa z jednokomórkowych wodorostów, którego poznanie pomoże uczynić je bardziej efektywnym, głosi artykuł opublikowany w „EJMS”.

“Dalsza praca powinna być skoncentrowana na wykorzystaniu rodzajów wodorostów z maksymalnie wysoką zawartoscią tłuszczów i stworzeniem takich rodzajów przy pomocy technologi modyfikacji genetycznych. Tak będziemy mogli wypracować najbardziej efektywny surowiec do produkcji biotopliwa” – powiedział Jewgienij Nikołajew, pracownik MFTI i Skoltech.

Na przekór powszechnej opinii, prawdziwymi płucami Ziemi produkującymi większość tlenu są morskie i słodkowodne wodorosty, a nie drzewa i inne rośliny lądowe. Opróćz powietrza, wodorosty dają wszystkim morskim organizmom subtancje odżywcze, przeobrażając dwutlenek węgla i energię Słońca w cukry i inne „jadalne” substancje.

Wodorosty nabierają masę znacznie szybciej niż inne organizmy fotosyntatyzujące, z powodu czego wielu badaczy rozpatruje je jako głownego kandydata na rolę pełnowartościowej zamiany dla benzyny i innych rodzajów paliwa. Wodorosty mają także wiele innych zalet – nie potrzeba pól, aby je hodować, a ich jednokomórkowy charakter ułatwia przerabianie ich w paliwo.

Nikołajew z zespołem odkrył, że w rzeczywistości biopaliwo, które przygotowują z wodorostów, nie jest podobne pod względem swoich właściwości do ropy naftowej i produktów ropopochodnych, ale przypomina zieleń brylantową. Do takiego wniosku naukowcy doszli rozkrywając pełen skład chemiczny wodorostów, z których przygotowuje się biopaliwo.

Wodorosty nie są przygotowywane jak inne paliwa roślinne, ale są nagrzewane najpierw do temperatury 300 stopni Celsjusza i jednocześnie prasowane, co imituje poniekąd tworzenie się ropy naftowej we wnętrzu Ziemi.

W wyniku tego procesu biosmasa dzieli się na rzadkie paliwo i „smołę”, która gromadzi się na dnie reaktora. Oba rodzaje biomasy zawierają tysiące poszczególnych substancji, co przeszkadzało dotąd określić ich skład i ocenić, jak można zmienić proces „warzenia” wodorostów, aby ulepszyć właściwości paliwa.

W celu określenia jego składu rosyjscy naukowcy zanim zamienili wodorosty w biopaliwo, wymoczyli je w parze ciężkiej wody i alkaliach. One zawierają w sobie atomy deuteru, wodoru, w którego jądrze jest jeden proton i jeden neutron. Molekuły zawierające deuter będą mieć nieco inne spektrum w porównaniu z ich zwykłymi wersjami. To pozwoliło nie tylko przeczytać formuły wszystkich składników, ale i zobaczyć ich trójwymiarową strukturę.

Okazało się, że morskie biopaliwo składa się z substancji, których większość nie ma nic wspólnego z węglowodorami i innymi molekułami, które zawiera ropa naftowa. Te substancje są podobne do niektórych organicznych barwników, jak zieleń brylantowa.

Dalsze badania pomogą zrozumieć, jakie rodzaje wodorostów najlepiej wykorzystać do produkcji biopaliwa i jak można je zmodyfikować, aby zastąpiły benzynę.

Zdjęcie: nicholebohner (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o