Kobiety wzięły udział w wyborach w Arabii Saudyjskiej

Opublikowano: 14.12.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 265

Pierwszy raz w historii Arabii Saudyjskiej kobiety wzięły udział w wyborach samorządowych. Otrzymały zarówno bierne, jak i czynne prawo wyborcze.

W sobotnich wyborach na listach wyborczych znalazło się 978 kobiet i blisko 6 tys. mężczyzn. Kandydatki i kandydaci walczyli o około 2,1 tys. miejsc w radach municypalnych, zaś dodatkowe 1050 miejsc zajmą kandydaci desygnowani przez króla. W spisach wyborców zarejestrowało się niespełna 1,5 mln osób, co stanowi niespełna 6 proc. obywateli. 130 tys. zarejestrowanych kobiet (przy 1,35 mln mężczyzn) to zaledwie 8 proc. zarejestrowanych wyborców

Już wiadomo, że Salma bint Hizab al-Oteibi została wybrana do rady miasta Madrakah, leżącego ok. 100 km od Mekki – podała saudyjska agencja prasowa, która powołała się na słowa komisarza wyborczego. Al-Oteibi w okręgu rywalizowała z siedmioma mężczyznami i dwoma kobietami. Głosy są nadal liczone. Władze nie poinformowały, kiedy ogłoszone zostaną oficjalne wyniki.

Rady miejskie to jedyne organy, do których obywatele ponad 30-milionowej Arabii Saudyjskiej mogą wybierać przedstawicieli. Dotychczas wybory municypalne odbyły się tylko w 2005 i 2011 r. Jednak prawami wyborczymi nich cieszyli się wyłącznie mężczyźni. Sobotnie głosowanie postrzegane było więc jako istotne przede wszystkim dla kobiet i mogące choć minimalnie zwiększyć ich znikomą rolę w społeczeństwie.

Arabia Saudyjska jest dziedziczną monarchią absolutną. Głową państwa jest król, do którego należy najwyższa władza wykonawcza, ustawodawcza i sądownicza. Rolę konstytucji pełni Koran. Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie podstawowym dokumentem ustrojowym jest tekst religijny.

Autorstwo: Waldemar Chamala
Źródło: Lewica.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Monarchistyczno-religijna dyktatura absolutna.