Liczba wyświetleń: 709
Pierwszy raz w historii Arabii Saudyjskiej kobiety wzięły udział w wyborach samorządowych. Otrzymały zarówno bierne, jak i czynne prawo wyborcze.
W sobotnich wyborach na listach wyborczych znalazło się 978 kobiet i blisko 6 tys. mężczyzn. Kandydatki i kandydaci walczyli o około 2,1 tys. miejsc w radach municypalnych, zaś dodatkowe 1050 miejsc zajmą kandydaci desygnowani przez króla. W spisach wyborców zarejestrowało się niespełna 1,5 mln osób, co stanowi niespełna 6 proc. obywateli. 130 tys. zarejestrowanych kobiet (przy 1,35 mln mężczyzn) to zaledwie 8 proc. zarejestrowanych wyborców
Już wiadomo, że Salma bint Hizab al-Oteibi została wybrana do rady miasta Madrakah, leżącego ok. 100 km od Mekki – podała saudyjska agencja prasowa, która powołała się na słowa komisarza wyborczego. Al-Oteibi w okręgu rywalizowała z siedmioma mężczyznami i dwoma kobietami. Głosy są nadal liczone. Władze nie poinformowały, kiedy ogłoszone zostaną oficjalne wyniki.
Rady miejskie to jedyne organy, do których obywatele ponad 30-milionowej Arabii Saudyjskiej mogą wybierać przedstawicieli. Dotychczas wybory municypalne odbyły się tylko w 2005 i 2011 r. Jednak prawami wyborczymi nich cieszyli się wyłącznie mężczyźni. Sobotnie głosowanie postrzegane było więc jako istotne przede wszystkim dla kobiet i mogące choć minimalnie zwiększyć ich znikomą rolę w społeczeństwie.
Arabia Saudyjska jest dziedziczną monarchią absolutną. Głową państwa jest król, do którego należy najwyższa władza wykonawcza, ustawodawcza i sądownicza. Rolę konstytucji pełni Koran. Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie podstawowym dokumentem ustrojowym jest tekst religijny.
Autorstwo: Waldemar Chamala
Źródło: Lewica.pl
Monarchistyczno-religijna dyktatura absolutna.