Kobiety w Iranie pod nadzorem ulicznych kamer

Opublikowano: 06.02.2023 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1633

Władze Iranu planują bardziej rygorystyczne egzekwować wymóg noszenia chust poprzez nadzór wideo. Parlamentarna komisja sprawiedliwości chce rozszerzyć monitoring stosowany w ruchu drogowym na przestrzeń publiczną – podał dziennik „Etemad”.

Początkowo kobiety będą ostrzegane SMS-em w przypadku naruszeń. Powtarzające się naruszenia będą karane mandatami.

Już na początku stycznia gazeta informowała o represjach karnych za łamanie islamskich reguł ubioru. Mówiło się wtedy o tym, że kobiety, które nie noszą chust, mają być karane na różne sposoby. W grę miały wchodzić prace społeczne, kursy reedukacyjne, zakaz opuszczania kraju, ograniczenia w zatrudnieniu i grzywny.

Od miesięcy osławiona policja moralności, która egzekwowała prawo dotyczące chust za pomocą patroli, niemal całkowicie zniknęła z ulic. Wiele kobiet w irańskich metropoliach nie nosi już nakryć głowy. Władzom najwyraźniej jednak nie przeszkadza, że nowym obostrzeniom brakuje społecznego poparcia. Od ponad czterech miesięcy Irańczycy demonstrują przeciwko represyjnej polityce państwa.

Falę protestów wywołała śmierć Kurdyjki Mahsy Amini. Dziewczyna zmarła w połowie września po aresztowaniu przez tzw. policję moralności za naruszenie prawa dotyczącego chust. Jej śmierć wywołała falę protestów, które przetoczyły się przez Iran, powodując jednocześnie największy od dziesięcioleci kryzys polityczny.

Na podstawie: Handelsblatt.com
Źródło: Euroislam.pl

5

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pikpok 06.02.2023 17:02

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.