Kobiety uznane za czarownice zostaną przeproszone

Opublikowano: 27.12.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1692

Trzy wieki po uchyleniu ustawy o czarach, tysiące kobiet, które zostały w Szkocji uznane za czarownice i w konsekwencji stracone, otrzymają oficjalne przeprosiny. Za co w czasach nowożytnych można było zostać uznanym za czarownicę?

Trzy wieki po uchyleniu ustawy o czarach lokalni działacze w Szkocji są na dobrej drodze, żeby uzyskać oficjalne przeprosiny dla ok. 3837 osób posądzonych w czasach nowożytnych o czary. 84 proc. skazanych na mocy tego prawa osób stanowiły kobiety, a dwie trzecie tych skazanych zostało straconych, a następnie spalonych. Z informacji podanej przez „The Sunday Times” wynika, że po dwuletniej batalii prowadzonej przez aktywistów z grupy The Witches of Scotland, w szkockim parlamencie pojawił się projekt ustawy przywracającej dobre imię skazanym i straconym w XVI-XVIII w. czarownicom i czarownikom, który zyskał już poparcie administracji Nicoli Sturgeon.

W latach obowiązywania ustawy o czarach, czyli w okresie między 1563 a 1736 r., kobiety (ale także niektórzy mężczyźni) mogły zostać stracone m.in. za rzekome przeklinanie statków króla, przeobrażanie się w zwierzęta i ptaki lub tańczenie z diabłem. W Szkocji miało miejsce „pięć wielkich polowań na czarownice”, które poskutkowały szeregiem ogólnokrajowych procesów. Jako pierwszy polowanie na czarownice rozpętał i usankcjonował król Szkocji Jakub VI, późniejszy Jakub I, król Anglii. Monarcha uważał, że czarownice spiskowały przeciwko jego duńskiej narzeczonej i wywołały burze, by zatopić jego statki.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 27.12.2021 16:59

    Zabitych szczepionkami też przeproszą za 500 lat?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.