Kobietom w Afganistanie nie wolno śpiewać

Opublikowano: 14.03.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1706

Afgańskie ministerstwo edukacji wydało rozporządzenie, zgodnie z którym dziewczynki i młode kobiety nie mogą śpiewać publicznie. Decyzja ta przypomina reguły znane z czasu rządów talibów, którzy budowali społeczeństwo w duchu prawa szariatu.

Zakaz dotyczy także hymnu narodowego. Przepisy przewidują wyjątek dla uroczystości i imprez bez udziału mężczyzn. Afgański rząd wprowadził zakaz nauczania dziewcząt muzyki przez nauczycieli płci męskiej.

Działacze na rzecz praw człowieka podnieśli alarm. Uznają oni nowe ograniczenia za sprzeczne z międzynarodowymi standardami praw człowieka oraz konstytucją Afganistanu. Regulacje te przypominają ponure dla kobiet czasy rządu talibów, kiedy to muzyka i śpiew zostały zakazane, a kobiety nie mogły opuszczać swoich domów bez „opieki” mężczyzny z rodziny.

„Muzyka zawsze była moim ulubionym przedmiotem w szkole. Muzyka daje odprężenie, nie jestem w stanie wyobrazić sobie mojego życia bez muzyki” – powiedziała Sara Habibi reporterowi agencji Reuters. „Urodziłam się po rządach talibów, więc nie znam tego z własnego doświadczenia, ale nasza międzynarodowa szkoła została wtedy zamknięta z powodu gróźb talibów, więc każda grupa, która chce ograniczyć prawa człowieka i prawa kobiet, jest dla mnie nie do przyjęcia” ­– dodaje młoda Afganka.

W podobnym tonie wypowiedziała się koleżanka Sary ze studiów Rahima Rezayee, która obserwuje stopniowe pogarszanie się sytuacji kobiet. Wskazuje także na zawiedzione nadzieje związane z porozumieniem w Doha, między USA i talibami.

„Bardzo martwię się o los mojego kraju. Ciągła wojna, ataki. Nie możemy normalnie żyć ze względu na stan bezpieczeństwa„ – powiedziała Rahima. „Jest to trudne dla takich melomanów, jak my. Możemy tworzyć muzykę tylko wtedy, kiedy jest bezpieczniej”.

W latach 1990., za rządów talibów, muzyka i taniec zostały zakazane, a prawa kobiet drastycznie ograniczone. Obecnie talibowie, zgodnie z trwającym procesem pokojowym, mają prawo w przyszłości uczestniczyć w pracach rządu i mieć własną reprezentację w parlamencie.

Po tym jak negocjacje między talibami a rządem afgańskim utknęły w martwym punkcie, znacznie wzrosła przemoc. Celem zamachów stają się coraz częściej działacze na rzecz praw kobiet, dziennikarze, zewnętrzni obserwatorzy wyborów, politycy, funkcjonariusze wojska i policji.

Presja na to, by w końcu osiągnąć porozumienie pokojowe, jest ogromna. Wielu afgańskich polityków jest gotowych iść na dalekie ustępstwa wobec stosujących przemoc fanatyków islamskich. Istnieje zagrożenie, że to prawa kobiet staną się kartą przetargową w negocjacjach z talibami. Po tych zakazach mogą więc przyjść kolejne.

John Sopko, Specjalny Inspektor ds. Odbudowy Afganistanu (SIGAR) ostrzegł, że korzyści osiągnięte przez afgańskie kobiety w dziedzinie edukacji i życia publicznego mogą nie być należycie chronione. Według danych UNICEF do szkoły uczęszcza około 7,3 miliona afgańskich dzieci, w tym 2,4 miliona dziewcząt. Jednak według agencji ONZ około 2,2 miliona dziewcząt nadal nie chodzi do szkoły, a mniej niż 30% kobiet w Afganistanie uczy się czytać.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stanlley 15.03.2021 12:16

    A ten Afganistan to nie jest ten mały, zarządzany przez USA kraik nie opodal Chin, tak się składa że graniczący z prowincją zamieszkaną przez ujgurów?

    To sobie zobaczcie jak wygląda życie ujgurów, jak żyją, obejrzyjcie sobie te “wykastrowane” ujgurki, O tym jak jest tłamszona wolność gosporarcza, jak przymierają głodem i ubóstwo. Takie ubóstwo że wioska ujgurska rozświetlona reklamami lokalnych firm, na parkingach nowe ładne auta stoją – a nie takie graty jak się pałętają w warszawie!

    https://youtu.be/DSofp09TQOk?t=1392

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.