Kobieto, nie śmiej się w miejscu publicznym!

Opublikowano: 01.08.2014 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 228

Wicepremier Turcji Bulent Arinc sprowokował skandal, oświadczając, że kobieta nie powinna głośno się śmiać w miejscu publicznym.

Tak o zepsuciu moralnym w Turcji mówi wicepremier Bülent Arınç. W trakcie Eid el-Fitr, radosnego święta zakończenia Ramadanu, Arınç opisał ideał kobiety i mężczyzny opierający się na wstydzie i honorze: „Czystość jest tak istotna. (…) To ozdoba zarówno kobiet jak i mężczyzn.(…) On nie będzie kobieciarzem. Będzie wierny żonie. (…) Ona będzie wiedziała, co jest zabronione, a co nie. Nie będzie śmiała się publicznie. W swoich zachowaniach nie będzie zapraszająca i będzie chronić swoją czystość”. Arınç tęskni za światem moralności, który odszedł: „Gdzie są nasze dziewczęta, które lekko rumienią się, spuszczają głowy i odwracają oczy, kiedy patrzymy na ich twarze (…)?”.

Mogłoby to wydawać się dziwactwem starszego pana, ale w kraju słynącym z rekordowej liczby “honorowych” zabójstw, wypowiadanie takich słów to zabawa zapałkami w prochowni. Za splamienie honoru rodziny w samym Stambule w roku 2008 średnio co tydzień ginęła kobieta. Przenoszenie więc przez wysokiego rangą polityka odpowiedzialności na kobietę za „zapraszające zachowania” może wywołać groźne konsekwencje.

Słowa Arinca skrytykował wiceszef opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej Gürsel Tekin: “Czy państwo wzięło na zakładnika honor i będzie decydowało, jak się mają zachowywać nasze kobiety, gdzie mogą się śmiać, a gdzie nie? Odwrotnie, nasze kobiety będą się zawsze śmiały. Na złość wam” – mówił polityk.

Były przewodniczący Organizacji Współpracy Islamskiej, Ekmeleddin İhsanoğlu, który konkuruje na stanowisko prezydenta przeciwko szefowi Arınça, premierowi Erdoganowi, ripostował, że w Turcji bardziej niż wszystko inne potrzebny jest śmiech kobiet, tak samo jak szczęśliwy śmiech wszystkich.

Wicepremier już próbował nauczać Turków zasad koranicznych. Szerokim echem odbiło się też jego wezwanie do przekształcenia Hagia Sophia (obecnie muzeum) w meczet. Oświadczenie to wywołało negatywne reakcje w kraju oraz dyskusje o postępującej islamizacji Turcji.

Autorzy: AX (akapity 2, 3, 5), Olga Alehno (1, 4, 6)
Źródła: Euroislam, Niezależna.pl
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o