Koalicja rządząca opóźniła wybory samorządowe o pół roku

Opublikowano: 30.09.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1211

Wybory samorządowe mają się odbyć pół roku później, dopiero w kwietniu 2024 roku. Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Jak informuje poseł Robert Winnicki, wszystkie ugrupowania odrzuciły poprawkę Konfederacji znoszącą uprzywilejowanie mniejszości narodowych.

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu posłowie zagłosowali za przyjęciem ustawy o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Za głosowało 231 posłów, przeciwnych było 209, natomiast jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Przeciwna przesunięciu wyborów opozycja cały czas podkreśla, że to wyłącznie polityczna strategia Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem partia rządząca obawia się porażki w wyborach, które pierwotnie powinny odbyć się przed wyborami parlamentarnymi. Z tego względu nie ma żadnych powodów organizacyjnych czy logistycznych.

W Senacie opozycja będzie domagała się odrzucenia przepisów w całości, co i tak nie zmieni ostatecznej decyzji, bo do przesunięcia wyborów samorządowych PiS-owi udało się przekonać także prezydenta Andrzeja Dudę.

W trakcie głosowania podjęto również decyzję o usunięciu poprawki Konfederacji, która znosiła uprzywilejowanie dla mniejszości narodowych. „W Sejmie bez niespodzianek. Kluby PiS, PO, Lewicy, PSL i Hołowni przeciw zrównaniu praw wyborczych. Poprawka Konfederacji, znosząca uprzywilejowanie mniejszości narodowych (nie muszą przekraczać progu wyborczego na poziomie ogólnopolskim), została solidarnie odrzucona” – poinformował prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki.

Według ustawy władze lokalne powinniśmy wybrać 7 lub 14 kwietnia 2024 roku.

Ustawa przewiduje, że kadencja: rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw; rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy; wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która upływa w 2023 r., ulega przedłużeniu do dnia 30 kwietnia 2024 r. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

https://www.youtube.com/watch?v=IwS7O4-huNA

Zgodnie z pierwotnym kalendarzem wyborczym, wybory samorządowe wypadały jesienią 2023 r. w związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat. Jesienią 2023 r. wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych. Na wiosnę 2024 r. wypadają natomiast wybory do Parlamentu Europejskiego (ostatnie odbyły się 26 maja 2019 r.).

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: RMF24.pl, Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.