Koalicja przeciwko budowie odkrywki w Rogoźnie

Opublikowano: 29.05.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Z udziałem ekologów z Polski, Niemiec i Czech, jak również przedstawicieli lokalnych samorządów w Lublinie zawiązała się koalicja przeciwko budowie nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Uczestnicy inicjatywy sprzeciwiają się, między innymi, budowie odkrywki w podłódzkim Rogoźnie. W poniedziałek w Łodzi zaplanowane jest spotkanie koalicjantów z mieszkańcami okolic Rogoźna protestującymi przeciw budowie kopalni.

Dwa lata temu Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów rozpoczęła wykup ziemi i badania podziemnych struktur, aby uruchomić w Rogóźnie odkrywkę, która zajęłaby obszar niemal połowy gminy Zgierz. Kopalnia wycofała się po fali protestów, blokad dróg i manifestacji. Mimo zawieszenia prac, kopalnia prowadzi wśród mieszkańców i samorządowców intensywny lobbing na rzecz energetycznego wykorzystania podłódzkich złóż.

– Powołanie koalicji jest konsekwencją stanowiska władz państwowych, które z uporem godnym lepszej sprawy odmawiają uszanowania wyników referendów gminnych, nie podejmują dialogu z własnymi obywatelami, ignorują pisemne zaproszenia do rozmów, bezwstydnie ulegają bezpardonowym naciskom lobby energetyczono-węglowego, forsując zapisy ustawowe jawnie ignorujące interes społeczny – powiedział Janusz Łucki, rzecznik koalicji.

Umowę koalicyjną podpisali członkowie Społecznego Komitetu “Stop Odkrywce” wspieranego przez Bürgerinitiative “Klinger Runde” z Niemiec, stowarzyszenia “Nie Kopalni Odkrywkowej” z Gubina, Fundacji Greenpeace z Warszawy, EPS (Ekologický právní servis) z Czech, Centrum Zrównoważonego Rozwoju z Łodzi oraz wójtowie i burmistrzowie stających w obliczu budowy kopalni odkrywkowych dolnośląskich gmin: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa, Prochowice, Malczyce oraz gminy Gubin (woj. lubuskie). W poniedziałek mogą do nich dołączyć samorządy z naszego regionu.

Źródło: Czarny Sztandar

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dobrodziej
Użytkownik
Dobrodziej

Potrzeba nam silnego medium ogólnopolskiego, by móc efektywniej wywierać naciski w sprawach ważnych. Inaczej władza prawie bezkarnie pozwala sobie na wszystko.

sowa
Gość
sowa

Łódź ma niewiele obszarów zielonych a okolice Rogóźna, to tereny zalesione, na których mieszka bardzo dużo gospodarstw domowych (część wyprowadziła sięz Łodzi, aby oddychać w miarę czystym powietrzem). Prowadzone badania wskazują, że są to obszry kryjące duże zasoby wód termalnych i właśnie inwestycje powinny iść w kierunku ich wykorzystania. Przedstawione ekspertyzy o możliwościach zastosowania nowoczesnych metod wydobywania węgla brunatnego nie zostały dotychczas sprawdzone w praktyce, ponadto zostały wykonane przez osoby związane z zarządem kopalni i mogą być tendencyjne. Na terenie Łodzi funkcjonują uczelnie, których pracownicy są w stanie udowodnić szkodliwość kopalni dla całego regionu, ale nikt nie zasięgnął takiej opinii. Mam nadzieję, że protesty, które miały miejsce w ubiegłych latach, będą kontynuowane do momentu, aż władze regionu i kraju pozytywnie zareagują i poważnie potraktują protesty społeczeństwa i przedstawicieli nauki oraz ochrony środowiska.

ManiekII
Użytkownik
ManiekII

Węgla nie da się wydobywać tam gdzie go nie ma niestety ludzie tego nie rozumieją, z drugiej strony wcale się im nie dziwie bo rządowi obecnie nie można ufać. Sprawa jest prosta chcecie wydobywać to dajcie sowite odszkodowania żeby ludzie mogli zamieszkać gdzie indziej, no ale znowu powraca sprawa z zaufaniem.

Anna Teresa
Użytkownik

Ok idea łączenia jest jak najbardziej słuszna
mamy szanse wybrać swoich ludzi do Senatu
zjednoczyć się ale z kim brak nazwy org. kontaktu
adresu jak poznać się i poprosić o pomoc w swoich
przyszłych akcjach pomagając wam teraz