Kliniki nie powinny informować o możliwości aborcji

Opublikowano: 27.06.2018 | Kategorie: Prawo, Seks, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 5

Sąd Najwyższy USA uchylił wprowadzone w 2016 roku stanowe przepisy. Kalifornia chciała, aby wszystkie państwowe kliniki położnicze, do których trafiają kobiety w ciąży, obowiązkowo informowały o możliwości dokonania legalnej aborcji oraz o dostępnych metodach antykoncepcji. Chrześcijańscy właściciele klinik doprowadzili do zniesienia tego zapisu.

Konserwatyści argumentowali, że informowanie o praktykach, na które się nie zgadzają, narusza konstytucyjną poprawkę 1, mówiącą o wolności sumienia i wolności słowa. Twierdzili, że nie chcieli „reklamować” aborcji ani antykoncepcji, gdyż jest to sprzeczne z „linią” niektórych klinik. Z kolei władze Kalifornii twierdziły, że przepis ten miał służyć temu, aby wszystkie kobiety – zwłaszcza te ubogie lub uzależnione ekonomicznie od swoich mężów czy partnerów – dostały pełną informację na temat dostępnych dróg postępowania po dowiedzeniu się, że są w ciąży. Wskazywano, że w niektórych klinikach specjalnie wprowadzano kobiety w błąd: straszono na przykład, że aborcja zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Jak podaje Agencja Reutera, w Kalifornii istnieje około 200 klinik dla ciężarnych. Aborcję można w nich wykonać na życzenie i praktycznie ”od ręki”.

Decyzja Sądu Najwyższego w odniesieniu do Kalifornii z pewnością okaże się precedensem na skalę kraju. Podobne przepisy – o obowiązkowej informacji na temat przerwania ciąży oraz zabezpieczenia się przed nią – funkcjonują w Illinois i na Hawajach. Sędziowie podjęli decyzję niejednomyślnie – kalifornijskie prawo odrzucono 5 głosami na „tak” w stosunku do 4 na „nie”.

Prokurator Generalny stanu Kalifornia Xavier Becerra napisał na “Twitterze”, że Sąd Najwyższy się myli. „Kalifornia nie stosuje dyskryminacji ze względu na wiarę czy pochodzenie. Będziemy dalej walczyć z inicjatywami, które forsują podejmowanie określonych decyzji w oparciu o światopogląd”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o