Kliniki nie powinny informować o możliwości aborcji

Opublikowano: 27.06.2018 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 594

Sąd Najwyższy USA uchylił wprowadzone w 2016 roku stanowe przepisy. Kalifornia chciała, aby wszystkie państwowe kliniki położnicze, do których trafiają kobiety w ciąży, obowiązkowo informowały o możliwości dokonania legalnej aborcji oraz o dostępnych metodach antykoncepcji. Chrześcijańscy właściciele klinik doprowadzili do zniesienia tego zapisu.

Konserwatyści argumentowali, że informowanie o praktykach, na które się nie zgadzają, narusza konstytucyjną poprawkę 1, mówiącą o wolności sumienia i wolności słowa. Twierdzili, że nie chcieli „reklamować” aborcji ani antykoncepcji, gdyż jest to sprzeczne z „linią” niektórych klinik. Z kolei władze Kalifornii twierdziły, że przepis ten miał służyć temu, aby wszystkie kobiety – zwłaszcza te ubogie lub uzależnione ekonomicznie od swoich mężów czy partnerów – dostały pełną informację na temat dostępnych dróg postępowania po dowiedzeniu się, że są w ciąży. Wskazywano, że w niektórych klinikach specjalnie wprowadzano kobiety w błąd: straszono na przykład, że aborcja zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Jak podaje Agencja Reutera, w Kalifornii istnieje około 200 klinik dla ciężarnych. Aborcję można w nich wykonać na życzenie i praktycznie ”od ręki”.

Decyzja Sądu Najwyższego w odniesieniu do Kalifornii z pewnością okaże się precedensem na skalę kraju. Podobne przepisy – o obowiązkowej informacji na temat przerwania ciąży oraz zabezpieczenia się przed nią – funkcjonują w Illinois i na Hawajach. Sędziowie podjęli decyzję niejednomyślnie – kalifornijskie prawo odrzucono 5 głosami na „tak” w stosunku do 4 na „nie”.

Prokurator Generalny stanu Kalifornia Xavier Becerra napisał na “Twitterze”, że Sąd Najwyższy się myli. „Kalifornia nie stosuje dyskryminacji ze względu na wiarę czy pochodzenie. Będziemy dalej walczyć z inicjatywami, które forsują podejmowanie określonych decyzji w oparciu o światopogląd”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.