Klasyczna muzyka uratowała białuchy przed śmiercią

Opublikowano: 07.04.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Historia, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1151

Mówią, że muzyka jest językiem duszy, co jest odpowiednie, biorąc pod uwagę kluczową ścieżkę dźwiękową muzyki klasycznej, która kiedyś uratowała około 2000 białuch na Półwyspie Czukockim, najbardziej wysuniętym na wschód półwyspie Azji.

Tutaj, w 1985 roku, okoliczni mieszkańcy zauważyli ogromne stado białuch, co było niewątpliwie przyjemnym widokiem na początku, biorąc pod uwagę, że zwierzęta te stanowiły bogate źródło pożywienia dla społeczności. Jednak wkrótce okazało się, że zmiana pogody spowodowała wykuwanie 4-kilometrowej (2,5 mili) bryły grubego lodu, która stała między otworami powietrznymi waleni a otwartym oceanem. Nie mogli przepłynąć tej odległości bez wyczerpania tlenu, a przy niewielu otworach powietrznych dla tak wielu zwierząt było oczywiste, że należy podjąć działania, aby je uratować.

Na szczęście Rosja właśnie zafundowała sobie fińskiego lodołamacza o dumnej nazwie Moskwa, największego i najpotężniejszego tego typu w tamtym czasie. Rosja zwerbowała Moskwę do misji ratunkowej, aby uratować białuchy. Kiedy przybyli na miejsce, sytuacja była gorsza, niż przypuszczali i misja została odwołana przez kapitana statku. Wydawało się, że wszystko stracone, dopóki, poruszona widokiem tak wielu ginących wielorybów, załoga zdecydowała, że ​​muszą działać. Gdy zaczęli orać w lodzie, helikoptery rzucały ryby, aby spróbować utrzymać przy życiu wieloryby.

Wytyczenie trasy dla zwierząt zajęło kilka dni, ale Moskwie w końcu się udało. Niestety, zmęczone wieloryby nie ustępowały kierując się w stronę lądu, nie dało się ich przekonać, by podążyły za statkiem z powrotem na otwarte wody. Członek załogi zasugerował niezwykłą sugestię, że muzyka może odwrócić kierunek akcji ratunkowej, ponieważ przypomniał sobie, jak wieloryby reagują na muzykę. Krótko mówiąc, Moskwa chwilowo stał się mówcą, gdy rozbrzmiewał różnymi rodzajami muzyki w lodowatym krajobrazie. To właśnie klasyka okazała się najskuteczniejszą przynętą białuch, powodując, że wieloryby zaczęły zbliżać się do lodołamacza. Białuchy „zrozumiały” intencje i popłynęły za muzyką, w ten sposób rozpoczęła się wędrówka rytm wiedeńskiego walca kilometr po kilometrze.

Podobnie jak flecista i jego szczury, melodia Moskwy była śledzona, gdy wyrzeźbiona z lodu przez wybrednych białuch. Uważa się, że do końca lutego tego samego roku około 2000 zwierząt dotarło do otwartego oceanu. Mówi się, że długa misja kosztowała Rosję w sumie około 200 000 dolarów, ale ile to jest 100 dolarów za życie bieługi?

Opracowanie: Victor Orwellsky
Zdjęcie: 12019 (CC0)
Na podstawie: WhaleScientists.com
Źródło: Orwellsky.blogspot.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 4,86 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o