Kłamstwa zachodnich mediów o wojnie w Syrii

Opublikowano: 11.09.2016 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 427

Na Zachodzie celowo rozpowszechniane są fałszywe informacje na temat konfliktu w Syrii, by ludzie mieli błędne pojęcie o sytuacji w tym kraju, pisze brytyjski dziennikarz Neil Clark. Clark sporządził listę 10 najbardziej, jego zdaniem, oburzających mitów o wojnie w Syrii.

1. ZACHÓD MUSIAŁ INTERWENIOWAĆ

W ubiegłym tygodniu amerykańska gazeta „The Washington Post” żaliła się, że nieingerencja Zachodu w syryjski konflikt jest katastrofą, pisze dziennikarz. W rzeczywistości Zachód wmieszał się w tę wojnę, i to jeszcze jak – finansując i zaopatrując w broń „powstańców”. Duża ilość broni, dostarczonej wspieranym przez Zachód ugrupowaniom, w rezultacie trafiła w ręce dżihadystów z Państwa Islamskiego). “Zachód nie tylko rozpalił ten konflikt, ale podlewa oliwy do ognia od ponad pięciu lat” – podkreśla Clark.

2. ZA KONFLIKT WINĘ PONOSI AL-ASAD

W rzeczywistości syryjski prezydent stanął w obliczu brutalnego buntu bojowników przeciwko obecnym władzom. Przy czym wielu „protestujących” było najemnikami z zagranicy. “Al-Asad powinien po prostu wziąć i oddać władzę tym „powstańcom” (jak tego domagał się Zachód), choć nie było żadnych dowodów na to, że tych ludzi popierało społeczeństwo?” – zastanawia się autor.

3. SYRYJCZYCY NIE POPIERAJĄ Al-ASADA

Za każdym razem, gdy Stany Zjednoczone chcą obalić kolejne władze, automatycznie delegalizują niewygodnego lidera. Narzucają swoją opinię, że dany przywódca nie ma poparcia społecznego i pozostaje u władzy tylko dlatego, że jest „brutalnym dyktatorem”. Jednak w 2014 roku al-Asad odniósł miażdżące zwycięstwo w pierwszych od pół wieku wielopartyjnych wyborach prezydenckich w Syrii, przypomina Clark.

4. SYRYJSKI RZĄD UŻYŁ BRONI CHEMICZNEJ W GHUCIE

Zachodni wojskowi i propagandyści twierdzą, że al-Asad użył broni chemicznej w Ghucie. Jest to, ich zdaniem, niepodważalny fakt. Jednak jeśli poprosimy o przedstawienie dowodów świadczących na korzyść tej teorii, raczej nie otrzymamy odpowiedzi.

5. ZACHÓD WSPIERA W SYRII “DOBRYCH CHŁOPCÓW”

Prawda jest taka, że Zachód nie walczy z terroryzmem w Syrii, a pomaga mu, zaznacza dziennikarz. “Zgodnie z wszelkimi obiektywnymi standardami „umiarkowana opozycja”, którą wspierają Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i ich sojusznicy, ponosi winę za potworne zbrodnie, które bez wątpienia byłyby zaklasyfikowane jako „terroryzm”, gdyby dokonano ich w kraju zachodnim” – podkreśla autor.

6. AL-ASAD NIE IDZIE NA USTĘPSTWA

Faktycznie w 2012 roku odbyło się referendum w sprawie syryjskiej konstytucji, na podstawie wyników którego została przyjęta nowa ustawa zasadnicza. Ogranicza ona kadencję prezydenta do siedmiu lat i zezwala na jego ponowny wybór tylko raz. Ponadto z konstytucji z 1973 roku usunięto artykuł 8, w którym mowa jest o wiodącej roli partii Baas.

7. SYRYJSKI KONFLIKT – KONFLIKT MIĘDZYRELIGIJNY

Ten mit lekko obalić w ten sposób, że sunnici, który w zasadzie powinni być przeciwnikami al-Asada, zajmują kluczowe pozycje w syryjskiej armii i syryjskim rządzie. Ponadto około 74% Syryjczyków to sunnici, ale al-Asad do tej pory utrzymuje się u władzy i ma poparcie społeczne. Zdaniem autora u podstaw syryjskiego konfliktu leży zasada „dziel i rządź”, którą USA stosują wobec Syrii.

8. ROSJA I SYRYJSKI RZĄD POMAGAJĄ ISIL

To prawdziwy przykład teorii spiskowej rozpowszechnionej na Zachodzie, ocenia Clark. “Jeśli Rosja pomaga ISIL, dlaczego ugrupowanie zestrzeliło rosyjski samolot (A321 nad Synajem – przyp. red.)?” – zastanawia się dziennikarz. I dodaje, że w rzeczywistości Rosja i armia syryjska wyrządziły w ciągu roku znacznie więcej szkody ISIL w Syrii niż USA i ich sojusznicy.

9. W SYRII JEST 70 TYSIĘCY UMIARKOWANYCH POWSTAŃCÓW

Słowa byłego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, że w Syrii jest 70 tysięcy „umiarkowanych powstańców”, przejdą do historii jako nowa wersja słów jego poprzednika Tony’ego Blaira na temat broni masowego rażenia w Iraku, której można użyć „w ciągu 45 minut”.

10. ZACHÓD REALIZUJE CELE HUMANITARNE W SYRII

W gruncie rzeczy „zmiana reżimu” w Syrii była omawiana na Zachodzie znacznie wcześniej, niż wybuchły antyrządowe protesty. Co najmniej od 2006 roku, kiedy Syria poparła Hezbollah podczas II wojny libańskiej, podsumowuje Clark.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o