Kłamali, że rolnicy blokują przejazdy karetek pogotowia

Opublikowano: 24.02.2024 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3051

Od ponad tygodnia trwają strajki rolnicze w całej Polsce, przede wszystkim na drogach, węzłach drogowych, przejściach granicznych z Ukrainą oraz pod budynkami Urzędów Wojewódzkich. Strajki te są elementem ogólnounijnego strajku rolniczego, skierowanego przeciwko coraz wyższym normom ekologicznym w rolnictwie krajów Unii Europejskiej oraz przeciwko liberalnej polityce handlowej wobec produktów rolnych pochodzących z Ukrainy i niektórych krajów Ameryki Południowej (blok Mercosur).

Główne postulaty protestujących:

1. Odstąpienie od konieczności stosowania w płodozmianie 3 upraw oraz ugorowania 4% powierzchni gruntów w przypadku gospodarstw powyżej 10 ha.

2. Wprowadzenie przejrzystych, jednoznacznych oraz trwałych przepisów dotyczących systemów wsparcia bezpośredniego na kolejne lata, w tym przepisów prawa dotyczących szczegółowych zasad realizacji ekoschematów – tak by były one znane i niezmieniane w roku składania wniosków obszarowych.

3. Jak najszybsze określenia stawek dopłat ekoschematowych, oraz podjęcie wszelkich dostępnych mechanizmów prawnych, by stawki te były zbliżone do przedstawianych rolnikom przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na początku 2023 roku.

4. Wyrównanie poziomu dopłat w całej Unii Europejskiej, tak by w każdym kraju dopłaty do ha podstawowej produkcji finansowane z budżetu UE były takie same.

5. Czasowe odstąpienie od kar za niespełnienie warunków związanych z niewywiązaniem się z obowiązków wynikających z zasad warunkowości oraz ewentualnych kar wynikających z niewywiązania się z całkowitych powierzchni deklarowanych ekoschematów.

6. Pozostawienie największego Terminala Zbożowego w rękach polskich producentów oraz brak zgody na wydzierżawianie portów innym państwom w sytuacji, gdy dostęp do portów dla polskich rolników i handlowców jest ograniczany.

7. Wdrożenie krajowego systemu walki z niekorzystnymi skutkami wystąpienia suszy rolniczej, jak również wdrożenie klarownego i sprawiedliwego systemu wyliczania strat suszowych w rolnictwie, opartego również o pracę lokalnych komisji szacujących straty.

8. Kontynuowanie polityki związanej z kontrolą ilości i jakości płodów rolnych przywożonych do Polski, tak by polskich i europejskich rynków nie zalewały tanie płody rolne z rynków wschodnich, zwłaszcza które zawierają substancje niebezpieczne i zakazane do stosowania w produkcji w Polsce.

9. Wprowadzenie systemowych regulacji dotyczących dzierżaw z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, tak by grunty rolne były faktycznie przekazywane do dzierżawy rolnikom posiadającym potencjał rozwojowy gospodarstwa, zaś cena dzierżawy nie przekraczała wysokości przeciętnego dochodu rolniczego określonego przez GUS.

10. Wprowadzenie stałego systemu dopłat dla rolników do sprzedawanych płodów rolnych w przypadku, gdy rynkowe wahania cen wpłyną na znaczne ich obniżenie w formie dopłat do sprzedanych płodów wyrównujących cenę do ustalonej minimalnej ceny sprzedaży gwarantującej opłacalność produkcji.

11. Rewaloryzacja kwot związanych ze zwrotem akcyzy za paliwo rolnicze z kwoty 1,46 zł do poziomu co najmniej 2,00 zł oraz adekwatne do cen zakupu materiału siewnego oraz kosztów siewu zwiększenie dopłat do materiału siewnego z kwoty 65 zł/ ha obowiązującej w 2022 roku do kwoty 250 zł/ha zbóż.

12. Zwiększenie limitu pomocy na wsparcie krajowe w postaci kredytów preferencyjnych oraz obniżenie oprocentowania kredytów na zakup gruntów, oraz inwestycje w gospodarstwach rolnych.

13. Zmiana założeń „Zielonego Ładu” tak, by uwzględnić w nim szereg sytuacji kryzysowych, jakie dotknęły rolnictwo oraz dostosowanie wymagań środowiskowych do bieżącej ekonomicznej sytuacji rolników.

14. Ustanowienie uregulowań prawnych wprowadzających kary za wprowadzanie do obrotu żywności/pasz pochodzących z ukraińskiego, nieprzebadanego zboża, w tym zbóż technicznych oraz przeznaczenie tych środków na pomoc polskim producentom zbóż i płodów rolnych.

15. Wprowadzenie ceł zaporowych na import produktów rolnych z Ukrainy i innych krajów spoza Unii Europejskiej.

W przestrzeni medialnej wobec protestujących rolników pojawiły się zarzuty, że przez blokadę jednej z dróg karetka pogotowia musiała jechać na około, tracąc cenny czas. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie wydała w tej sprawie komunikat. Poinformowano, że karetka przejechała korytarzem przejazdowym wskazanym przez rolników, a „przejazd ten nie wpłynął na czas dojazdu do szpitala oraz stan pacjenta”. Podkreślono też, że zespoły WSPR Szczecin nie odnotowały żadnych utrudnień ze strony rolników przy niesieniu pomocy.

„W odpowiedzi do sytuacji na S11, informuję, że karetka, która napotkała na wiadukcie strajk rolników w dniu 20.02.2024 r. przejechała drogą wskazaną przez osoby protestujące (korytarzem przejazdowym). Przejazd ten nie wpłynął na czas dojazdu do szpitala oraz stan pacjenta. Do chwili obecnej nie odnotowaliśmy żadnych utrudnień w dojazdach do pacjentów lub szpitali, przez zespoły ratownictwa medycznego WSPR Szczecin” – głosi oświadczenie.

27 lutego ma się odbyć Marsz Gwiaździsty na Warszawę. Rolnicy zapowiadają blokadę stolicy. Tydzień wcześniej, 20 lutego odbyły się blokady dróg w wielu regionach Polski.

Autorstwo: Tomasz Rysz, KM
Źródła: Lewica.pl, NCzas.info
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 24.02.2024 10:36

    Zdrajca kolodziejczak powiedzial ze plody ukrainskie niezostaja w polsce jak kukyrydza kosztowala w zeszlym roku 800zl za tone w tym roku powina kosztowac 900zl a za 300zl nikt jej kupic nie chce bo z ukrainy tansza wiec mowia ze silosy pelne a po cichu dowoza z ukrainy , wiec ceny leca na leb na szyje , sprzedac plodow rolnik polski nie moze a zaklamqne buraki z rzadu beda mowic ze trazytem idzie , ktoredy? Przez baltyk przeciez to nieoplacalne , wszystko idzie na Europe nic na trazyt do afryki.
    Ps wystarczy na mape spojrzec i widac ze trazyt kolejowy z ukrainy powinien isc przez wegry lub slowacje do wloch i z tamtad statkiem do afryki z pominieciem polski, ale tu nie chodzi o trazyt ale o wzbogqcenie sie najbogatszych upadek rolnictwa i projekt ze zywnosc pochodzi z jednego miejsca wtedy niemcy beda glodzic niepokorne prowincje
    no i moze robale wejda do jadlospisu.

  2. rozrabiaka 24.02.2024 12:28

    “Od ponad tygodnia trwają strajki rolnicze w całej Polsce” a ziarno jest pożerane przez pleśń….

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.