Kilogram nie waży już kilogram

Opublikowano: 12.11.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1387

Podstawowa jednostka masy w układzie SI, czyli kilogram nie waży już kilogram. Ogłoszono to podczas seminarium naukowego, które odbyło się pod koniec października w CERN. Eksperci nie pozostawili złudzeń, jesteśmy świadkami rewolucyjnej zmiany w sposobie w jaki definiowaliśmy masę kilograma.

Układ SI (Système international d’unités, SI) to znormalizowany układ jednostek pomiaru rozmaitych zjawisk. Został przyjęty przez wszystkie kraje świata z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych. Obecnie zawiera 7 jednostek podstawowych, metr, sekunda, amper, kelwin, kandela, mol i właśnie kilogram, do określania masy.

Jednostki te są podstawą do wyrażania za pomocą liczb każdego mierzalnego przedmiotu lub zjawiska w przyrodzie. Definicja kilograma zmieniała się w czasie. Długo za kilogram uważano litr wody w temperaturze 4 stopni i przy normalnym ciśnieniu. Jednak była to metoda niezbyt precyzyjna. Stworzono zatem specjalny wzorzec w formie cylindra z platyny i irydu, znany jako „Le Grand K”, który waży dokładnie jeden kilogram.

Cylinder został wykonany w 1889 roku i od tego czasu był przechowywany bezpiecznie pod trzema szklanymi kopułami, schowany w sejfie na obrzeżach Paryża. Jest tylko jeden problem: obecny standardowy kilogram traci na wadze. W sumie około 50 mikrogramów. To wystarczy, aby powstała różnica między jednakowymi egzemplarzami kilograma przechowywanymi w laboratoriach na całym świecie.

Aby rozwiązać ten “ciężki” problem, naukowcy szukają dla kilograma nowej definicji. Już w 2014 roku społeczność naukowa porozumiała się aby zdefiniować kilogram za pomocą stałej Plancka. Jest ona jedną z podstawowych stałych fizycznych naszego wszechświata. Ma ona przypisaną dokładną wartość ustaloną na podstawie pomiarów uzyskanych w najlepszych laboratoriach na świecie. Kilogram ma zostać zdefiniowany na nowo przez stworzenie relacji między stałą Plancka i masą.

Jednak proces redefinicji nie jest taki prosty. Międzynarodowy Komitet Wag i Miar, czyli organ zarządzający odpowiedzialny za zapewnienie porozumienia w sprawie pomiarów, nałożył surowe wymagania dotyczące procedury wyznaczenia nowego wzorca kilograma. Przeprowadzone zostaną trzy niezależne eksperymenty pomiaru stałej Plancka muszą uzyskać pomiar kilograma z niepewnością poniżej 50 części na miliard, i co najmniej jedno z laboratoriów musi osiągnąć niepewność poniżej 20 części na miliard.

Zdjęcie: maxmann (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Abaddon 12.11.2017 14:29

    Niektórzy producenci już od pewnego czasu mają nowe wzorce kilograma. Ja niedawno kupiłem kilogram mąki, który po zważeniu w domu na wadze kuchennej okazał się mieć niecałe 80 dag. Zważyłem mąkę z ciekawości bo już w dłoni wydawała się lżejsza. A na ilu produktach jesteśmy oszukiwani, bo nie zwrócimy uwagi?

  2. replikant3d 12.11.2017 19:08

    Nie ,,niektórzy,, WSZYSCY! Nie zauważyłeś jeszcze?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.