Kilku multimiliarderów posiada połowę światowego bogactwa

Opublikowano: 02.02.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1959

Jak naprawdę wyglądają nierówności majątkowe i dochodowe? W 2015 roku 1 procent najbogatszych posiadał 48 procent całego światowego bogactwa. W 2016 roku zaledwie 62 osoby posiadały tyle majątku, co połowa światowej populacji. W 2017 roku przepaść majątkowa stała się większa niż kiedykolwiek: 8 multimiliarderów na świecie – w tym 6 Amerykanów – posiadało więcej niż łączny majątek połowy światowej populacji (tendencja ta nadal rośnie na niekorzyść „reszty” populacji, a „PLANdemia” tylko w tym pomogła).

W raporcie z 2017 roku, pod tytułem: „An Economy for the 99%” („Ekonomia dla 99%”), który wzywa do rozprawienia się z unikaniem płacenia podatków i odejścia od kapitalizmu akcjonariuszy, który wypłaca nieproporcjonalnie dużo bogatym, Oxfam ostrzegł, że przepaść między bogatymi a biednymi jest znacznie większa, niż się obawiano, mało tego, ona nadal rośnie i to w lawinowym tempie.

Analiza przeprowadzona przez Oxfam, która opisała tę lukę jako „nieprzyzwoitą”, wykazała, że ośmiu superbogatych mężczyzn ma łączną fortunę w wysokości 426 miliardów dolarów. Dla porównania, 3,6 miliarda ludzi, którzy stanowią najbiedniejszą połowę ludzkości, ma łączny majątek w wysokości 409 miliardów dolarów. Widzimy więc, że podział na „władców” i „niewolników” kształtuje się w dość klarowny sposób.

Raport wykazał również, że dochody najbiedniejszych 10% ludzi wzrosły o mniej niż 3 dolary rocznie w latach 1988-2011, podczas gdy dochody najbogatszego 1% wzrosły 182 razy bardziej. Według listy (na rok 2017) miliarderów Forbesa, oto ośmiu najbogatszych ludzi na świecie, którzy z kolei według Oxfam posiadają połowę światowego bogactwa:

1. Bill Gates (USA): współzałożyciel Microsoftu, inwestor, autor i filantrop — wartość netto 75 miliardów dolarów.

2. Amancio Ortega (Hiszpania): założyciel Inditexu, sieci sklepów z odzieżą i akcesoriami Zara — wartość netto 67 miliardów dolarów.

3. Warren Buffett (USA): dyrektor generalny Berkshire Hathaway — wartość netto 60,8 miliarda dolarów.

4. Carlos Slim Helu (Meksyk): właściciel Grupo Carso — wartość netto 50 miliardów dolarów.

5. Jeff Bezos (USA): założyciel, prezes i dyrektor generalny Amazon.com — wartość netto 45,2 miliarda dolarów.

6. Mark Zuckerberg (USA): współzałożyciel, prezes i dyrektor generalny Facebooka — wartość netto 44,6 miliarda dolarów.

7. Larry Ellison (USA): współzałożyciel i dyrektor generalny Oracle — wartość netto 43,6 miliarda dolarów.

8. Michael Bloomberg (USA): założyciel, właściciel i dyrektor generalny Bloomberg LP — wartość netto 40 miliardów dolarów.

Przy tej okazji należy dodać, że lista ulega ciągłym zmianom i rotacjom, przykładem może być Elon Musk, którego jeszcze w roku 2017 na liście nie odnotowano a na przełomie lat 2023 oraz 2024, był już najbogatszym człowiekiem globu. Ja jednak zadałbym inne pytanie, otóż: kto stoi za tymi „figurami”? A ten „ktoś” posiada przytłaczającą większość globalnego majątku (jak również „posiada” wspomniane „figury”), i ten „ktoś” nie zmienia się, jak zmianie ulegają „figury” przedstawione „globalnej gawiedzi”, na potrzeby „globalnego teatru”.

Ilustracja: Pixabay.com (CC0)
Na podstawie: Oxfam.org
Źródło: Estachologia.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. sga 02.02.2024 15:31

    toz to starocie
    mamy 2024

  2. Stary Kulas 02.02.2024 20:44

    Nie rozumiem celu tej manipulacji. Za małe są dysproporcje między bogaczami a resztą ludności, że trzeba mataczyć?
    Jak można porównywać 8 najbogatszych z najbiedniejszą częścią populacji i całkowicie pominąć ponad 3 MILIARDY ludzi nie będących najbiedniejszymi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.