Kijów sekuje Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego

Opublikowano: 11.03.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2487

Ukraińscy urzędnicy w piątek nakazali historycznie sprzymierzonemu z Rosją odłamowi Cerkwi prawosławnej opuszczenie kompleksu klasztornego w Kijowie, gdzie ma swoją siedzibę, co jest ostatnim posunięciem przeciwko wyznaniu, które rząd traktuje z głęboką podejrzliwością.

Kijów sekuje Ukraiński Kościół Prawosławny (Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego) – który akceptował władzę patriarchy Moskwy do momentu, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę w zeszłym roku – na podstawie tego, że jest prorosyjski i kolaboruje z Moskwą. Patriarcha moskiewski Cyryl zdecydowanie poparł inwazję.

Ukraiński Kościół Prawosławny twierdzi, że zerwał więzi z Rosją i patriarchatem moskiewskim i jest ofiarą politycznego polowania na czarownice.

Ukraińskie ministerstwo kultury poinformowało, że UKP otrzymał rozkaz opuszczenia liczącego 980 lat kompleksu klasztornego Ławra Kijowsko-Peczerska, w którym ma swoją siedzibę.

W oświadczeniu stwierdzono, że śledztwo ujawniło, że UOC „naruszył warunki umowy dotyczące korzystania z własności państwowej”, ale nie podano żadnych szczegółów.

UKP, który ma czas do 29 marca na odejście, stwierdza we wpisie na „Facebooku”, że wyniki śledztwa były „oczywiście stronnicze i rażąco naruszające normy prawne”.

Od października Służba Bezpieczeństwa Ukrainy regularnie przeprowadza rewizje w cerkwiach UKP, nakłada sankcje na biskupów i sponsorów finansowych, a także wszczyna postępowania karne przeciwko dziesiątkom duchownych.

Władze poinformowały, że na terenie cerkwi znaleziono prorosyjską literaturę i przetrzymywanych tam obywateli rosyjskich, czemu cerkiew zaprzecza.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 11.03.2023 21:25

    Całe Ukry…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.