Kierują migrantów do miasteczka zamieszkanego przez Polaków

Opublikowano: 28.07.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1047

Litwa zamierza umieścić nielegalnych migrantów, którzy przekroczyli granicę litewsko-białoruską, w specjalnym ośrodku. Mieszkańcy Dziewieniszek, miasteczka, gdzie miałby się on znajdować, od kilku dni protestują.

Władze Litwy uznały, iż opuszczony budynek nieczynnej już szkoły rolniczej w nadgranicznym miasteczku będzie idealnie nadawał się na ośrodek dla migrantów. Mieszkańcy Dziewieniszek nie chcą jednak widzieć u siebie ani jednego cudzoziemca. Zabarykadowali wjazd do obiektów, które miałyby zostać zaadaptowane na ośrodek. Wywiesili transparenty w językach litewskim i polskim, bo blisko 80 proc. mieszkańców Dziewieniszek to litewscy Polacy.

Od 23 lipca w blokadzie budynku uczestniczy ponad sto osób. Nie opuszczają swoich namiotów, część zostaje także na noc. W rozmowie z lokalnymi mediami polskimi mieszkańcy twierdzą, że boją się migrantów. „My nie wiemy, co to za ludzie. Nic nie mamy przeciwko ludziom innej wiary, współczujemy im i nie mówimy, że oni wszyscy są źli. Tak jak i wszędzie, ludzie są różni. Ale słyszeliśmy, jacy są. Prawdopodobnie jeżeli na przykład dziecko pokaże palcem lub coś powie, oni mogą to przyjąć jako niebezpieczeństwo dla siebie” – mówiła Kurierowi Wileńskiemu jedna z uczestniczek protestu.

Polacy z Dziewieniszek nie wierzą minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite, która przekonuje, że do ośrodka trafi nie więcej niż 150 osób. Są przekonani, że władze zamierzają rozlokować w Dziewieniszkach znacznie większą grupę wyznawców islamu, a ludzie ci zaczną stwarzać zagrożenie dla niewielkiej, liczącej ok. 500 mieszkańców miejscowości. – Polska także przysyła pomoc, a władza litewska wykorzystuje ją przeciwko tutejszym Polakom. Przecież są samorządy, które mogą przyjąć po kilkanaście migrantów – mówili protestujący Kurierowi Wileńskiemu.

Polaków nie przekonał także generalny komisarz litewskiej policji Renatas Pozela, który wspólnie z wiceministrem spraw wewnętrznych przekonywał ich pod koniec ubiegłego tygodnia, że w ośrodku będą przebywały tylko rodziny z dziećmi i tylko do września. Pod wrażeniem napływu migrantów Litwa przyjęła poprawki do swojej ustawy o cudzoziemcach, m.in. zakazała im poruszania się po kraju do momentu, gdy otrzymają decyzję administracyjną co do prawa pobytu.

Tylko w ubiegły czwartek litewska straż graniczna zatrzymała 92 nielegalnych migrantów, przekraczających granicę białorusko-litewską. Dla porównania: przez cały poprzedni rok takich przypadków było zaledwie 80. Prawo pobytu ze względów humanitarnych mogą otrzymać jedynie ci, którzy udowodnią, że uciekli, ratując życie i zdrowie. Wielu migrantów przybyło na Litwę bez żadnych dokumentów, a władze w Wilnie przyznają, że mają poważny problem – brakuje im specjalistów, którzy byliby w stanie np. odróżniać dialekty języka arabskiego i choćby w ten podstawowy sposób weryfikować deklaracje cudzoziemców.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o