Kierowcy zapłacili najwięcej w historii

Opublikowano: 26.12.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2358

W 2023 roku kierowcy w Polsce zapłacili rekordową kwotę za mandaty. Głównym powodem tego wzrostu była nowelizacja prawa o ruchu drogowym, która wprowadziła szereg zmian i zaostrzeń.

Nowe zasady i kary dotyczą m.in. recydywy, przekroczenia prędkości, punktów karnych i ściągalności mandatów. Wprowadzono m.in. zasadę „podwójnej kary” za przyłapanie po raz drugi za to samo wykroczenie w ciągu roku.

Kierowcom zaserwowano też znacznie wyższe mandaty. Za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h można dostać aż 5 tys. zł. 1,5 tys. zł płaci się za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, a nawet 2 tys. za wjazd na przejazd kolejowy przy zamykających się rogatkach lub nie do końca jeszcze otworzonych.

Punkty karne z kolei kasują się po roku, ale od momentu zapłaty mandatu, a nie jak wcześniej – od dnia jego otrzymania. Władza chełpi się, że obywatele dzięki temu od razu płacą.

Wszystko to sprawiło, że w 2023 roku do budżetu wpłynęła rekordowa kwota z tytułu nałożonych mandatów. Do 1 grudnia wystawiono 3,8 mln mandatów. Kierowcy już zapłacili w sumie 1 mld 169 mln 639 tys. zł, a kolejne pieniądze spływają. Dla porównania, w całym 2022 roku było to 903 mln 375 tys. 208 zł.

Zgodnie z oficjalną narracją nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie liczby wypadków. W praktyce oznacza to zdzieranie jeszcze więcej pieniędzy z kierowców.

Autorstwo; KM
Na podstawie: Rp.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.