Kepler odkrył dwa „gorące Jowisze”

Opublikowano: 29.08.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 198

Wokół gwiazd położonych w odległości ponad 1300 lat świetlnych od Ziemi krążą dwa „gorące Jowisze”. To planety podobne wielkością do Jowisza, na powierzchni których jest jednak znacznie cieplej.

Nowe światy, EPIC 211418729b i EPIC 211442297b, zauważono po raz pierwszy w połowie 2015 roku w ramach przedłużonej misji K2 Teleskopu Keplera. Teraz zespół astronomów z California Institute of Technology (Caltech), potwierdził, iż rzeczywiście mamy do czynienia z planetami. Amerykanie prowadzili obserwacje pomiędzy styczniem 2016 a majem 2017. Wykorzystali w tym celu teleskopy Keck II oraz Gemini North oraz instrument HIRES z Keck I i dane fotometryczne z teleskopów w Arizonie, Chile i RPA.

“Odkryliśmy dwa gorące Jowisze, które wcześniej w ramach kampanii K2 uznano za kandydatów na planety” – czytamy w artykule opublikowanym na łamach arXiv.org

EPIC 211418729b ma średnicę 0,94 średnicy Jowisza i masę o 85% większa ond niego. Okrąża on swoją gwiazdę w ciągu 11,4 dnia, a jej temperatura równowagi wynosi 719 kelwinów. Układ planetarny znajduje sie w odległości około 1570 lat świetlnych od Ziemi. Z kolei EPIC 21144227b ma średnicę 111% średnicy Jowisza, a jej masa wynosi 0,84 mas wspomnianej planety. Temperatura równowagi wynosi w tym przypadku 682 kelwiny, planeta położona jest w odległości 1360 lat świetlnych od Ziemi i obiega swoją gwiazdę w ciągu 20,3 dnia.

Naukowcy podkreślają, że obie planety mają jeden z najdłuższych czasów obiegu wśród pozasłonecznych gazowych olbrzymów, których masę znamy.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o