Kenia wprowadziła karę śmierci dla kłusowników

Opublikowano: 12.03.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2002

Wiele gatunków dzikich zwierząt na przestrzeni ostatnich kilku dekad stało się zagrożonych wyginięciem. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy było polowanie na faunę. W Kenii postanowiono podjąć stanowcze kroki, aby ukrócić proceder kłusownictwa. Od tej pory grozić może za nie nawet kara śmierci.

Do najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt w Kenii należą nosorożce i słonie, ponieważ ich kły i rogi są głównym celem kłusowników. Rogi są szczególnie pożądane w Azji, gdzie często są wykorzystywane w tradycyjnej ludowej medycynie jako lekarstwo na impotencję, kaca, a nawet nowotworu.

Według danych Międzynarodowej Fundacji Nosorożców, w ciągu ostatnich pięciu lat, każdego dnia kłusownicy polowali na trzy osobniki tych afrykańskich zwierząt. W 2017 roku łącznie zginęło 69 słoni oraz 9 nosorożców.

W 2013 roku w Kenii uchwalono ustawę o ochronie przyrody, zgodnie z którą przestępcy mogli być skazani na dożywocie lub ukarani grzywną w wysokości 200 tysięcy dolarów. To jednak wciąż nie wystarczyło, aby ograniczyć kłusownictwo, więc ostatecznie teraz zdecydowano się na radykalny krok, czyli wprowadzenie kary śmierci. Urzędnicy mają nadzieję, że to ekstremalne posunięcie pomoże uratować malejącą populację słoni, nosorożców i innych zwierząt zagrożonych wyginięciem.

Wysiłki obrońców przyrody nie są jednak całkowicie daremne. Populacja białych nosorożców wyginęła niemal całkowicie i w pewnym momencie na wolności żyło jedynie około 100 osobników. Obecnie liczba tych zwierząt wzrosła do około 20000. Największa część z nich zamieszkuje terytorium RPA. Liczba odnotowanych przypadków kłusownictwa również maleje z kolejnymi latami, jednak w dalszym ciągu nie można całkowicie rozprawić się z problemem.

Autorstwo: ZychMan
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.