KE krytykuje Polskę za złą politykę transportową

Opublikowano: 30.11.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 682

Po raz kolejny wskazano na zupełny brak zrozumienia roli, jaką może i powinna odgrywać kolej, tym razem jednak KE wskazała, iż dzieje się to nie tylko z powodu obłędnej rozbudowy sieci dróg, ale również nieopłacalnych inwestycji w budowę nowych lotnisk.

Wolfgang Munch, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej do spraw polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej krytycznie ocenił polskie porty lotnicze, których zarządcy prosili UE o wsparcie finansowe. – Przykład wielu z nich pokazuje, że nie warto dofinansowywać ich budowy ze względu na znikomy ruch – stwierdził w rozmowie z dziennikarzami.

Symboliczne, że Munch zabrał głos w sprawie lotnisk podczas konferencji, na której omawiano perspektywy rozwoju kolei w Polsce oraz możliwości dofinansowania modernizacji zaniedbanej infrastruktury.

– Komisja Europejska będzie dokładnie przyglądała się wszystkim projektom lotniskowym. Odnieśliśmy wrażenie, że aspiracją każdego polskiego województwa jest posiadanie własnego lotniska, bez względu na prognozowany ruch. Te prognozy opierają się zresztą na nierealnych założeniach. – powiedział Munch. – Można się spodziewać, że projekty dotyczące budowy terminali i lotnisk w nowej perspektywie 2014-2020 spotkają się z dużo skrupulatniejszą oceną i krytycznym spojrzeniem Komisji Europejskiej – dodał.

Zdaniem Muncha, który faktycznie referował stanowisko Komisji Europejskiej priorytetem Polski powinna stać się rozbudowa siatki połączeń kolejowych, umożliwiających przemieszczanie się między miastami z prędkością 120-160 km/h i w ten sposób umożliwienie mieszkańcom regionów dotarcie w dobrym czasie do dużych lotnisk węzłowych, takich jak Lotnisko Chopina, Modlin, Kraków czy Gdańsk. Poprzedni rząd wiedziony „obsesją nowoczesności” stworzył nieudany projekt, mający przypominać koleje wysokich prędkości, który jednak zaowocował gigantycznymi wydatkami w pociągi Pendolino.

Mnóstwo energii i samorządowych pieniędzy pochłonęła również budowa lotnisk, po których hula wiatr. Doskonałym tego dowodem jest port lotniczy w Gdyni, któremu, z uwagi na wątpliwy sens inwestycji (30 kilometrów dalej znajduje się lotnisko w Gdańsku) cofnięto całe dofinansowanie ze środków unijnych, a także umierające lotnisko w Radomiu.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 30.11.2015 20:18

    Lotniska są dla młodzieży, żeby miała skąd odlecieć na emigrację, autostrady są płatne i drogie a umowy takie, że nawet jak nikt nie będzie po nich jeździł to i tak rząd zapłaci ich właścicielom. Kolej. Po co w bantustanie kolej. Do pracy mogą chodzić na piechotę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.