Każda mieszkaniec Anglii stał się dawcą organów

Opublikowano: 21.05.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1153

Zgodnie z ustawą „Maxa i Keiry” od 20 maja 2020 roku każdy dorosły mieszkaniec Anglii domyślnie jest dawcą organów. Jeśli ktoś sobie jednak tego nie życzy, musi podpisać odpowiednie oświadczenie.

Do tej pory konieczne było wyrażenie przez daną osobę zgody na to, aby możliwe było po jej śmierci dokonanie przeszczepu jej narządów. Jednak według nowego prawa, które weszło w życie 20 maja 2020 roku, każdy mieszkaniec Anglii jest potencjalnym dawcą organów.

Ustawa „Maxa i Keiry”, na mocy której ta zmiana jest wprowadzona, została tak nazwana w związku z kampanią prowadzoną przez rodziców 9-letniej dziewczynki o imieniu Keira, która stała się dawcą organów i uratowała życie czterem osobom, w tym 9-letniemu Maxowi.

Szacuje się, że za sprawą zmiany prawa, każdego roku możliwe będzie uratowanie życia aż 700 osobom czekającym na przeszczep. Ministrowie przyznają jednak, że system ten może zostać znacznie opóźniony przez kryzys związany z koronawirusem.

Parlamentarzysta Lord Bethel powiedział w Izbie Gmin w poniedziałek, że „ustawa wchodzi w życie od 20 maja, jednak uprzedzamy, że zmiana może nie zostać wprowadzona natychmiast ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem”.

W czasie pandemii wiele przeszczepów nie jest przeprowadzanych z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów. Zgodnie z danymi NHS w kwietniu dokonano tylko 99 transplantacji, w porównaniu z 244 w marcu.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
HutaKatowice
Użytkownik
HutaKatowice

Ciekawa jak zwykle jest tutaj definicja “mieszkaniec UK”?

Tu jest link do wypisania swoich organ :)

https://www.organdonation.nhs.uk/register-your-decision/refuse-to-donate/