Kazachstan chce przykręcić śrubę bankom

Opublikowano: 16.09.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 406

Kazachski prezydent Nursułtan Nazarbajew uważa, że Narodowy Bank Kazachstanu powinien w bardziej ścisły sposób sprawować kontrolę nad miejscowym systemem bankowym, ale jednocześnie państwo nie powinno dotować banków z publicznych pieniędzy. Według Nazarbajewa prywatna bankowość powinna pamiętać, że musi działać jak prywatny przedsiębiorcza, czyli liczyć się z możliwością bankructwa.

Władze Kazachstanu kontynuują reformy polityczne i gospodarcze, które mają przede wszystkim poprawić system funkcjonowania struktur państwowych oraz uniezależnić Kazachstan od dochodów z ropy naftowej i gazu ziemnego. Z tego powodu kazachska głowa państwa ogłosiła ostatnio kolejny etap reform, jakim ma być skupienie się na programie „Digital Kazakhstan” mającym na celu stworzenie gospodarki opartej o nowe technologie.

Kazachski prezydent uważa przy tym, że realizacja tego projektu nie jest możliwa bez skutecznej reformy struktur państwowych, lecz również bez bardziej wydajnej działalności sektora prywatnego. Nazarbajew obawia się przy tym kryzysu związanego z obecną polityką tamtejszego systemu bankowego, dlatego opowiedział się za ściślejszym nadzorem nad nim ze strony Narodowego Banku Kazachstanu.

Nazarbajew uważa, że dotychczasowa rola banku centralnego jako regulatora sprawdziła się, stąd też powinien on mieć większą możliwość prowadzenia działań zapobiegających ewentualnym perturbacjom na rynku usług bankowych. Kazachski prezydent zwrócił uwagę na ostatni światowy kryzys finansowy, gdy zachodnie banki udzielały wszelkich możliwych kredytów i ostatecznie wiele z nich zbankrutowało.

Wówczas także kazachscy przedsiębiorcy podczas spotkań z Nazarbajewem mieli naciskać, aby zagraniczne banki mogły w swobodny sposób operować na kazachskim rynku. Głowa państwa miała jednak twierdzić, iż biznesmeni nie zadawali sobie w ogóle pytania, skąd znajdą się pieniądze na późniejsze pokrycie zaciągniętych zobowiązań. Dlatego też potrzebna jest ściślejsza kontrola kazachskiej bankowości.

Jednocześnie Nazarbajew nie uważa, aby konieczne było dotowanie prywatnych banków przez instytucje państwowe, ponieważ powinny one zdać sobie sprawę, że funkcjonują tak jak zwyczajne przedsiębiorstwa i powinny być również przygotowane na swoje bankructwo.

Na podstawie: Dixinews.kz, Forbes.kz
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. dfg 17.09.2017 21:50

    Nazarbajew coś tam uważa, a co zrobi to zobaczymy. Pewnie chodzi o wyborcze hasła, jak zwykle. Hołota uwielbia, gdy bogatym daje się po dupie, zwłaszcza ta postsowiecka, więc klepie pewnie takie androny. Zobaczycie, że żadnemu bankowi włos z głowy nie spadnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.