Kazachska policja strzela do protestujących

Opublikowano: 17.12.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 919

KAZACHSTAN. Ponad 3 tysiące ludzi zebrało się na pokojowym proteście w mieście Żanaozen, domagając się spełnienia postulatów robotników naftowych, którzy strajkują od maja br.

Policja i siły specjalne zaatakowały zgromadzenie, otwierając ogień do strajkujących i ich rodzin. Robotnicy mówią o nawet 70 ofiarach śmiertelnych i około 500 rannych. Wśród zabitych jest m.in. dziewczyna w wieku 15-16 lat. Budynki administracji i choinka na centralnym placu miasta zostały podpalone. Jeden z budynków kompanii naftowej Uzenmunaigaz wysadzono w powietrze.

Po kilku godzinach do miasta wkroczyło 1500 żołnierzy oddziałów specjalnych. Pojawiły się informacje o wojsku i czołgach. Ludzie cały czas zbierają się na głównym placu miasta.

W Żanaozen wydobycie ropy naftowej ustało całkowicie. Robotnicy z innych kompanii naftowych rozpoczęli strajk solidarnościowy. Strajkują wszyscy pracownicy kompanii naftowych i przedsiębiorstw związanych z wydobyciem i produkcją ropy naftowej.

Setki ludzi zbierają się w mieście Aktau, by okazać wsparcie dla robotników naftowych. Pomimo blokady telefonii komórkowej i wielu stron internetowych, na jutro w całym kraju zaplanowano wiece i protesty.

Opracowanie: Waldemar Chamala
Źródło: Lewica


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Il 17.12.2011 10:46

  Znowu okazuje się, że prawdziwymi terrorystami jest wojsko, policja i służby specjalne usługujące kartelom naftowym i militarnym organizacjom przestępczym takim jak “blackwater”.

 2. rurek 17.12.2011 19:07

  Jeżeli ktoś jeszcze myśli, że policja i wojsko jest do ochrony narodu, to najwyższa pora aby otrzeźwiał i zrozumiał że wojsko i inne służby są do ochrony władzy i systemu a nie narodu. W historii jest aż nadto świetnych przykładów.

 3. norbo 17.12.2011 20:16

  Kazachstan: Policja strzela do protestujących. 150 zabitych, setki rannych – http://cia.media.pl/kazachstan_policja_strzela_do_protestantow_70_zabitych_ponad_500_rannych

 4. kajfasz 18.12.2011 00:59

  150 zabitych, setki rannych, a media jakoś nie kwapią się uznać Nazarbajwa za dyktatora, a jego rządy za krwawy reżim. Za to gdyby na Białorusi zginęła choć jedna osoba, hektolitry pomyj lałyby się na łeb Łukaszenki przez długie tygodnie…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.