Katolicy i prawosławni będą razem świętować Wielkanoc?

Opublikowano: 15.06.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 618

Katolicy są gotowi do dyskusji na temat zjednoczenia daty Wielkanocy dla wszystkich chrześcijan na świecie, powiedział Franciszek. Według niego, Wielkanoc (Zmartwychwstanie Chrystusa) powinna być obchodzona w tym samym dniu „w Rzymie, Konstantynopolu i w Moskwie”, pisze Corriere della Sera.

„W przeciwnym razie brzmi to, jak żart” – powiedział papież. „Kiedy spotykają się katolicy i prawosławni, pada pytanie – czy Twój Chrystus już zmartwychwstał? I katolicy odpowiadają – tak w zeszłym tygodniu”.

Dziennik zwraca uwagę, że ewentualnym wspólnym terminem będzie trzecia niedziela kwietnia. Ten temat może być przedmiotem dyskusji w Radzie Ekumenicznej w 2016 roku.

Prawosławny świętują Wielkanoc według kalendarza juliańskiego, a katolicy gregoriańskiego. Ostatni dzień Wielkanocy jest obliczany w oparciu o pełnię księżyca po równonocy wiosennej w marcu. U prawosławnych jest inaczej. Na przykład w tym roku, katolicy świętowali Wielkanoc 5 kwietnia, a prawosławni – 12.

Ideę jednolitych obchodów Wielkanocy poparł także duchowny koptyjskiego Kościoła prawosławnego, patriarcha Aleksandr Teodor II (Tavadros), podaje Kanał 9. Przypomnijmy, iż w środę prezydent Rosji Władimir Putin podczas wizyty we Włoszech spotkał się z papieżem Franciszkiem. Przywódca Rosji spóźnił się na spotkanie o godzinę. Franciszek, za pośrednictwem prezydenta Rosji, przekazał najlepsze życzenia patriarsze Cyrylowi.

Szef rosyjskiego państwa i papież wymienili się prezentami. Putin podarował Franciszkowi wizerunek Chrystusa Zbawiciela i kilku tomów Encyklopedii Prawosławnej. Papież dał Putinowi medalion z wizerunkiem anioła, który „przynosi pokój i sprawiedliwość oraz solidarność i ochronę przed zagładą”.

Władimir Putin był zadowolony z przebiegu spotkania z Przywódcą Kościoła katolickiego.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.