Katastrofa w szkołach średnich

Opublikowano: 17.07.2019 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 872

Tegoroczni absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych poznali już wyniki rekrutacji do szkół średnich. Niestety wielu z nich nie ma powodów do radości.

„W Warszawie ponad 3 tysiące uczniów nie dostało się do żadnej szkoły” – powiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Źródłem problemu jest tzw. podwójny rocznik – efekt reformy w systemie oświaty. Nauka po likwidacji gimnazjów została skrócona o 1 rok – z wcześniejszych 9 (szkoła podstawowa + gimnazjum) do 8 lat szkoły podstawowej. W tym roku do polskich szkół średnich pójdą dwa roczniki, a więc konkurencja przy dostaniu się do wybranej szkoły będzie dwa razy większa, niż zwykle.

Kaznowska dodała, że do szkoły ponadgimnazjalnej/ponadpodstawowej dostało się 41 870 absolwentów. Prawie połowa kandydatów dostała się do szkoły pierwszego wyboru. Wyjątkowo pozwolono również aplikować do nieograniczonej liczby placówek, żeby jak najwięcej osób wybrało szkołę już podczas pierwszej rekrutacji. W liceach jest jeszcze 781 wolnych miejsc.

„Dzieją się tragedie w bardzo wielu rodzinach. Jestem w kontakcie z wieloma uczniami. Zwyczajnie jest na przykro, że ta sytuacja dotyka tak bardzo wielu młodych uczniów. Upchnęliśmy uczniów, ale to oznacza, że zajęcia będą zaczynały się o 7.30, a kończyły o 17.30. Obawiamy się również po prostu przepełnienia korytarzy, sal gimnastycznych, sanitariatów” – wyjaśniła wiceprezydent stolicy w rozmowie z mediami.

Niektórzy uczniowie będą czekać na rekrutację uzupełniającą, która ruszy w połowie lipca i potrwa do końca sierpnia. Pewien procent uczniów, którzy nie dostaną się do liceów zapewne pójdzie do zawodówek.

Sytuacja jest dramatyczna nie tylko w stolicy. Nie lepiej sprawy mają się we Wrocławiu. Magistrat podał informacje, że do wymarzonej szkoły nie trafi ponad 1600 uczniów. Władze miejskie robią co mogą, w IX LO powstanie nawet 17 klas pierwszych, co jest absolutnym rekordem. Poinformowano również, że do szkół nie dostało się 1618 uczniów. Przyjęto natomiast to 12 246 absolwentów gimnazjów i ósmych klas szkół podstawowych. W szkołach średnich pozostało jeszcze 1904 wolne miejsca.

Wiceprezydent miasta Renata Granowska uspokaja i zapewnia, że żaden uczeń nie pozostanie bez miejsca w szkole. „Wrocławska edukacja musiała zmierzyć się z reformą rządową. Mimo że nie było łatwo, już dziś wiemy, że żadna młoda osoba nie pozostanie bez możliwości rozpoczęcia nauki w szkole średniej” – powiedziała wiceprezydent.

Liczby z pewnością ulegną zmianie, ponieważ do 24 lipca uczniowie mają czas na potwierdzenie wyboru szkoły średniej. 25 lipca rozpocznie się nabór uzupełniający.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Anonymous-X 17.07.2019 20:03

    – „W Warszawie ponad 3 tysiące uczniów nie dostało się do żadnej szkoły” – powiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

    – Prawie połowa kandydatów dostała się do szkoły pierwszego wyboru. Wyjątkowo pozwolono również aplikować do nieograniczonej liczby placówek, żeby jak najwięcej osób wybrało szkołę już podczas pierwszej rekrutacji.

    – Liczby z pewnością ulegną zmianie, ponieważ do 24 lipca uczniowie mają czas na potwierdzenie wyboru szkoły średniej. 25 lipca rozpocznie się nabór uzupełniający.

    Pozdro dla kumatych 🙂

  2. Cami 18.07.2019 01:34

    qzwa za moich czasow to byly konkursy swiadectw, testy, egzaminy a nie to matolstwo co teraz sie pcha na srednie ktore stoi dzis na poziomie tamtych zawodowek

  3. KrisK 18.07.2019 01:54

    I wy też powtarzacie te bzdury o katastrofie…. A w II w KRK będą wynajmować mieszkanie, żeby się pomieścić…. To nic że mają wolne miejsca po rekrutacji. Przecież II jest w budynku który dawał radę przy 4 klasowych liceach i w rocznikach, kiedy taki nabór nie był problem więc?
    Co do warszawki… no cóż, nie przygotowali się chyba. Wszędzie indziej jakoś ilość miejsc jest większa niż chętnych. Co roku tak wyglądała rekrutacja i co roku były płacze bo masa dzieciaków się nie dostawała do swoich wybranych szkół. Teraz nagle wielkie ajwaj się robi.

    @Cami teraz też są konkursy świadectw i egzaminy. A matolstwo? O nas pewnie też frustraci za naszych czasów tak mówili. Jedno za to jest pewne. pozim zawodówek i wtedy i teraz potrafi bić na głowę ogólniaki, I tylko przeciętniaki z ogólniaków sobie poodbijają samopoczucie tym jacy to są dobrzy bo są w ogólniaku. Prawda jest taka ze naszych czasów do ogólniaka szli ludzie bez wizji na przyszłość i garstka idąca, żeby iść na prawo albo medycynę.
    Ludzie po technikach na studiach inż. sobie rdzili i radzą o wiele lepiej niż motłoch z ogólniaka.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.