Katalonio, poddaj się! Masz czas do czwartku

Opublikowano: 17.10.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 345

Jeśli szef regionalnego rządu Carles Puigdemont nie zrezygnuje do czwartku z niepodległościowych dążeń, to rząd Hiszpanii będzie musiał zawiesić władze Katalonii i przejąć nad nią całkowitą kontrolę – ogłosiła wicepremier Soraya Saenz de Santamaria.

Madryt gra twardo. Najpierw dał Puigdemontowi czas do wczoraj, aby wypowiedział się jasno, czy zamierza odłączyć swój region od reszty Hiszpanii. Teraz postawił kolejne ultimatum – jeżeli nie dostanie jednoznacznej odpowiedzi, lub odpowiedź „tak, chcemy niepodległości” – wówczas dostanie czas do namysłu do najbliższego czwartku do 10.00 rano. A właściwie nie do namysłu, a na „skorygowanie swojego stanowiska”.

W przeciwnym razie – jak zagroziła wicepremier – uruchomiony zostanie artykuł 155 hiszpańskiej konstytucji, który umożliwia zawieszenie autonomii Katalonii.

“Puigdemont postanowił nie odpowiadać. (…) Nie chodziło o skomplikowaną odpowiedź” – stwierdziła z przekąsem hiszpańska polityk na dzisiejszej konferencji prasowej w Pałacu Moncloa. Jednocześnie poinformowała, że premier Mariano Rajoy odpowiedział na wcześniejszy list Puigdemonta, że ten nie pozostawia mu wyboru – i zmusza do wdrożenia artykułu 155 konstytucji, choć artykuł ten nie służy „zawieszeniu regionalnego rządu, lecz temu, aby rząd regionalny postępował zgodnie z prawem”. Wicepremier Saenz de Santamaria nie wykluczyła spotkania obu stron przed ewentualną secesją Barcelony, o które prosił Carles Puigdemont. Zaznaczyła, że „dialog musi odbywać się w zgodzie z prawem”.

Aczkolwiek Madryt nie ukrywa, że liczy na to, że Katalonia położy uszy po sobie i grzecznie wróci w tym tygodniu do dotychczasowych granic Hiszpanii: “Uważamy, że pan Puigdemont ma szansę wszystko skorygować. Uniknięcie kolejnych kroków jest w jego rękach.”

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. mariusz 18.10.2017 10:48

    Byłem w Barcelonie przez kilka dni. Na każdym oknie wywieszona flaga Katalonii. Oni mają odrębny język a gospodarczo stoją dwa razy wyżej niż reszta Hiszpanii. Powinno im się pozwolić odłączyć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.