Kary za używanie telefonów na przejściach dla pieszych

Opublikowano: 03.11.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1958

Na Litwie od czwartku zaczął obowiązywać zakaz korzystania z telefonów na przejściach dla pieszych. Grzywna za używanie komórki na pasach wynosi od 20 do 40 euro.

Znowelizowane przez rząd przepisy o ruchu drogowych dotyczą także kierowców. Od teraz kierujący pojazdami będą musieli zatrzymać się nie tylko na widok pieszego znajdującego się już na pasach, ale też oczekującego na przejście lub zmierzającego w kierunku przejścia.

Wprowadzone zmiany mają zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W ubiegłym roku na litewskich drogach zginęło 69 pieszych, a w ciągu ośmiu miesięcy tego roku 42, w tym 11 na przejściach dla pieszych.

Źródło: Cooltura24.co.uk


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. polach 03.11.2018 17:40

    No stacje paliw zarobią więcej, bo aby auto(tym bardziej Tira) zatrzymać a potem nim znów ruszyć trzeba b.dużo energii, a pieszy aby się zatrzymać i sprawdzić przejście aby potem ruszyć potrzebuje znikomą ilość energii, uwagi, więc piesi będą wymuszać, wchodzić pod koła jak to ma już miejsce w wielu miastach czyli nie koniecznie bezpieczeństwo się polepszy…
    Co do karania za komórki na przejściach, to kolejny podatek w imię urojonego bezpieczeństwa, to nie m sensu trzeba edukować jak korzystać z narzędzi jakim jest telefon- który potrafi wprowadzić człowieka w trans, dlatego lezie taki bio-robot i nic nie widzi przed sobą.

  2. Perun 04.11.2018 10:49

    polach 03.11.2018 17:40
    “No stacje paliw zarobią więcej, bo aby auto(tym bardziej Tira) zatrzymać a potem nim znów ruszyć trzeba b.dużo energii, a pieszy aby się zatrzymać i sprawdzić przejście aby potem ruszyć potrzebuje znikomą ilość energi”

    100% racji, do tego dolicz zwiększoną ilość najechań na pojazdy ostro hamujące przed przejściami dla pieszych bo zza rogu wychylił się potencjalny chętny do przejścia przez ulicę. Dzięki Bogu u nas to jeszcze nie obowiązuje ale już można zaobserwować na drogach. Kilka dni temu byłem świadkiem takiej stłuczki, panienka ostro zahamowała na widok dwóch innych panienek pochłoniętych rozmową przed przejściem,jadący za nią duży pick-up nie wyhamował na śliskiej nawierzchni i wjechał jej w “tyłek”. Efekt – tylna klapa mikro autka panienki na jej tylnej kanapie i kilka rys na orurowaniu pick-upa 🙂 Najśmieszniejsze jest jednak to,że panienki przed przejściem chyba nawet nie zauważyły całego zdarzenia…
    W ogóle śmieszą mnie te wszystkie przepisy które mają niby dbać o bezpieczeństwo pieszych, ustawodawcy wydają się nie kumać w tym przypadku podstawowych praw fizyki które jasno pokazują, że łatwiej unieruchomić 80kg niż 1,5T czy w przypadku ciężarówki 30T, natomiast doskonale to rozumieją w przypadku tramwaju czy pociągu, które wszędzie mają pierwszeństwo.

  3. MrMruczek 04.11.2018 11:20

    A mnie wszystko jedno, ponieważ uważam, że każda forma selekcji naturalnej jest dla gatunku dobra.
    W ogóle nie rusza mnie liczba śmiertelnych wypadków na drogach, w wodzie i w powietrzu.
    Ludzi jest i tak zbyt wielu i nasza planeta nie daje rady, więc patrząc z tej perspektywy każda śmierć homo sapiens jest dobra.

  4. Perun 04.11.2018 11:45

    MrMruczek 04.11.2018 11:20

    “A mnie wszystko jedno, ponieważ uważam, że każda forma selekcji naturalnej jest dla gatunku dobra.”

    Tutaj pełna zgoda, najsłabsze osobniki (w tym wypadku intelektualnie) odchodzą, nie przekazują dalej słabych genów, gatunek jest silniejszy.
    Co do reszty to błądzisz – niestety.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.