Kary finansowe za hejtowanie czarnoskórego licealisty

Opublikowano: 26.02.2020 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 865

Na karę grzywny i zadośćuczynienia zostali skazani trzej uczniowie, którzy rok temu wyżywali się na czarnoskórym chłopcu – uczniu poznańskiego liceum, w ramach zemsty za jego poparcie dla strajkujących nauczycieli. Rodzice poszkodowanego zapowiedzieli zaskarżenie wyroku, wskazując, że jest zbyt łagodny.

Niamba został znieważony w styczniu 2019 roku, kiedy wraz z kolegami i koleżankami z I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu pozował do zdjęcia z wyrazami solidarności ze strajkiem nauczycieli, który wówczas wisiał w powietrzu. W komentarzach pod publikacją na ten temat na portalu ePoznań.pl wylał się potok rasistowskich komentarzy skupiających się na jego kolorze skóry.

Dwóch sprawców wyraziło żal przed sądem i przeprosiło ofiarę, co wpłynęło na warunkowe umorzenie sprawy pod warunkiem zapłaty zadośćuczynienia. Marcin W., który pojawił się na sali rozpraw i przeprosił musi zapłacić 3 tysiące złotych. Tysiąc złotych na rzecz ofiary wpłaci Maciej T., który wysłał maila do pokrzywdzonego z wyrazami przeprosin. Wojciech S. jako jedyny nie wyraził skruchy. Jemu sąd wymierzył karę grzywny w wysokości 2 tys. złotych.

Doprowadzenie do skazania jest sukcesem Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który sprawę nagłośnił i skierował zawiadomienie do organów ścigania.

Ojciec chłopca nie był zadowolony z wyroku. „Spodziewaliśmy się innego stosunku do całej sprawy. Chcieliśmy, żeby była to przestroga dla innych, żeby nie dopuszczali się oni takich czynów, chociażby dla zabawy i mieli świadomość, że wiąże się to z konsekwencjami. Społeczeństwo nie podchodzi do tego tematu poważnie, a tego najbardziej byśmy chcieli” – tłumaczył, dodając, że właściwe byłoby skazanie na prace społeczne, w ramach których sprawcy uczyliby się szacunku do różnorodności.

Podobnego zdania jest adwokat powoda. „Będę namawiał mojego klienta żeby złożyć środek odwoławczy, bo nie do końca chodzi w tej sprawie o to, żeby kogoś przykładnie ukarać, ale żeby był to bodziec do tego, żeby nie było więcej takich sytuacji, bo wiemy jak dużo hejtu jest w Polsce. Ten wyrok taką przestrogą nie jest” – powiedział Artur Robaszyński, pełnomocnik pokrzywdzonego.

Solidarność z Niambą akcentowało grono pedagogiczne z I LO. „Kładziemy w szkole duży nacisk na naukę tolerancji. Tym bardziej dotknęło nas to, co spotkało Niambę. Pozytywne w całej tej sprawie jest to, że młodzież stanęła za nim murem. To świetny chłopak. Życzę każdemu, by miał takich rodziców i takie grono przyjaciół, którzy go otaczają” – powiedziała Hanna Synowiec-Rudawska, nauczycielka biologii i wychowawczyni Niamby.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Urnelius
Użytkownik
Urnelius

Powodem było wsparcie dla nauczycieli. Sprawa w sądzie ruszyła, ponieważ był czarny. Gdyby nie był czarny, nie byłoby problemu, bo nie tego dotyczyła sprawa. Dlaczego cała reszta zaatakowanych za wspieranie nauczycieli nie dostanie kilku tysięcy złotych odszkodowania? Oraz – czy ten licealista wspierał ponawianie roku z powodu strajku nauczycieli, czy nie do końca rozumiał, o co chodzi?

franek
Użytkownik
franek

Biedny murzynek cierpiał od komentarzy. Tam gdzie tych murzynków, arabków itp. jest dużo (np. 20% klasy), normą jest m.in. nokautowanie białych rówieśników z partyzanta, kradzieże, ataki nożowe itd. Surowość kary ma zamknąć usta nadwiślańskim gojom i umożliwić dalsze zasiedlanie Polski przez Afrykanów, mieszkańców Bangladeszu itd.