Karta Polaka to „element pracy wywrotowej”

Opublikowano: 18.09.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1430

„Mówiąc o Karcie Polaka, chcę powiedzieć – to tylko element pracy wywrotowej, antypaństwowej – powiedział prokurator generalny Białorusi Andrej Szwed w STV.

Szef białoruskiego organu nadzoru nazwał Kartę Polaka, wydawaną obywatelom Białorusi od 2008 roku, „elementem antypaństwowej pracy dywersyjnej”. Jego zdaniem dokument ten stanowi element wojny hybrydowej oraz działalności o charakterze antypaństwowym.

Szwed oświadczył też, że niedopuszczalna jest rehabilitacja zbrodniarzy hitlerowskich.

Swoją wypowiedzią Andrej Szwed nawiązał do skandalu wokół polskiej szkoły w Brześciu. Wiosną 2021 roku Sąd Gospodarczy Obwodu Brzeskiego podjął decyzję o likwidacji Polskiej Szkoły w Brześciu. Miało to związek z uroczystością poświęconą Dniowi Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jaka odbyła się w szkole pod koniec lutego z udziałem polskiego konsula generalnego w Brześciu Jerzego Timofejuka. Wydarzenie wywołało skandal dyplomatyczny między Mińskiem a Warszawą. Białoruś zdecydowała o wydaleniu polskiego dyplomaty.

Wcześniej białoruski Sąd Konstytucyjny w 2011 roku uznał szereg przepisów ustawy o Karcie Polaka za sprzeczne z normami prawa międzynarodowego. Białoruscy parlamentarzyści, pracownicy MSW i personel wojskowy mają zakaz posiadania tego dokumentu.

Karta Polaka to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego, który może być przyznany osobie nieposiadającej obywatelstwa polskiego, albo zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz deklarującej przynależność do narodu polskiego i spełniającej określone ustawą warunki.

Do 2020 roku Kartę Polaka otrzymało ponad 131 tys. obywateli Białorusi.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.