Karcher ukarany przez UOKiK

Opublikowano: 12.01.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1896

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę 26 milionów złotych na niemiecką spółkę Karcher. Ceny sprzedaży urządzeń i systemów tej marki były sztucznie zawyżane przez ponad 20 lat.

Z materiału dowodowego wynika, że od końca lat 1990. firma Karcher była w porozumieniu z dystrybutorami i ustalała minimalne, sztywne ceny detaliczne produktów. Był to sprzęt do wykorzystania domowego i profesjonalnego. Co więcej, podmioty sprzedające produkty po niższych cenach były karane przez niemiecką firmę m.in. odbieraniem rabatów, a w skrajnych przypadkach możliwe było nawet wypowiadanie umów współpracy. O wynikach postępowania poinformował prezes UOKiK.

„Przez ponad 20 lat nie można było kupić w Polsce produktów popularnej marki Karcher taniej niż po odgórnie narzucanych cenach. To bulwersująca sprawa przede wszystkim z uwagi na okres trwania zmowy rynkowej. Porozumienie początkowo dotyczyło sklepów stacjonarnych, a następnie sprzedaży internetowej. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję nałożyłem na spółkę Karcher karę w wysokości 26 milionów złotych. Byłaby ona znacząco wyższa, jednak przedsiębiorca skorzystał z programu łagodzenia kar, przyznał się do złamania prawa i przekazał nieznane nam wcześniej informacje i dowody dotyczące między innymi czasu trwania zmowy, ale także produktów, których ceny były odgórnie narzucane” – powiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Szef UOKiK dodał, że spółka nie uzyskała odstąpienia od nałożenia sankcji pieniężnej, ponieważ nakłaniała innych przedsiębiorców do uczestnictwa w zmowie. Posiadane przez prezesa UOKiK informacje pozwalały na wszczęcie postępowania antymonopolowego również bez współpracy ze strony spółki.

Dotychczasowe postępowanie niemieckiej firmy mogą świadczyć o jej planach dotyczących odwołania się od decyzji urzędu do właściwego sądu.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: RadioMaryja.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. obecny 12.01.2023 16:22

    Teraz czas na Orlen.

  2. replikant3d 12.01.2023 17:27

    Ucha,ha,ha!,,obecny,, ty tak na poważnie?! cha,cha ,cha! Udał ci się dowcip!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.