Karawana migrantów do USA szykuje się do bitwy granicznej

Opublikowano: 17.01.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1495

Co najmniej 4,5 tys. osób przeszło wczoraj z Hondurasu do Gwatemali przekraczając przejście graniczne El Florido. Strażnicy nie mieli broni, bo i jej użycie w tłumie mogło źle się skończyć. Wymagano paszportów i negatywnego testu na covid. Wielu nie miało takich dokumentów, ale w końcu wszyscy przeszli. Inaczej będzie na granicy Gwatemali z Meksykiem.

Piesza karawana wyruszyła z Hondurasu w piątek o świcie, w nadziei dotarcia do Stanów Zjednoczonych. Idą osoby w różnym wieku, jest wiele rodzin z małymi dziećmi. Są przekonane, że nowy amerykański prezydent Joe Biden zliberalizuje przepisy imigracyjne, co umożliwi im przekroczenie granicy i prowadzenie lepszego życia w Stanach. Biden niczego takiego nie obiecywał, ale idący są prawie pewni, że będzie lepszy niż Trump.

Sytuacja ekonomiczna licznych mieszkańców Ameryki Środkowej narażonych na przemoc gangów narkotykowych pogorszyła się znacznie w konsekwencji obostrzeń antykowidowych i dwóch huraganów, które przeszły nad regionem w listopadzie. Brak pracy i żywności wyrzuca ludzi na drogi. Cały swój bagaż niosą w plecakach. Do rozciągniętej kolumny idących dotarło już ostrzeżenie szefa amerykańskiej straży granicznej Marka A. Morgana, lecz nikogo nie zniechęciło.

„Nie traćcie czasu i pieniędzy, nie ryzykujcie własnym bezpieczeństwem i zdrowiem” – apelował Morgan w specjalnym przesłaniu dla karawany. Prezydent Trump ogłosił wczoraj stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem. Mają zostać podjęte „dodatkowe środki”, które zastopują karawanę, jeśli zbliży się do granicy. Dla idących to na razie pieśń przyszłości, bo muszą jeszcze pokonać granicę Gwatemali z Meksykiem. Meksykanie zapowiedzieli wysłanie tam oddziałów zbrojnych.

Karawany migrantów z Hondurasu, Gwatemali i Salwadoru wyruszają w kierunku USA od jesieni 2018 r. Wszystkie zostały zatrzymane na granicy meksykańsko-amerykańskiej. Do Stanów dostali się tylko nieliczni.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o