Kara śmierci za zabicie gwałciciela w obronie własnej

Opublikowano: 13.05.2018 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 774

Sudański sąd nie miał litości dla 19-letniej Nury Husejn. Za zabójstwo męża, który wcześniej brutalnie ją zgwałcił i zamierzał to czynić dalej, wymierzył jej karę śmierci. Obrońcy młodej kobiety będą się odwoływać od wyroku, organizacje broniące praw człowieka walczą, nagłaśniając sprawę w internecie.

Nura Husajn miała piętnaście lat, kiedy jej rodzina znalazła dla niej kandydata na męża – kuzyna. Zmuszono ją, by podpisała kontrakt ślubny. Zdesperowana dziewczyna zdołała uciec z własnej ceremonii ślubnej i ukryć się u krewnych we wschodnim Sudanie. Jej rodzina nalegała jednak, by małżeństwo doszło do skutku. Rodzony ojciec Nury podstępem sprowadził ją do domu męża. Ten po sześciu dniach brutalnie zgwałcił żonę – wcześniej sprowadził do domu jeszcze kilku krewnych, by ją pobili i obezwładnili.

Następnie mężczyzna próbował ponownie zgwałcić żonę. Nura w obronie własnej zadała mu śmiertelny cios nożem. Roztrzęsiona wróciła do domu rodzinnego, ale jej krewni zadzwonili na policję.

Za zabójstwo w Sudanie grozi kara śmierci i taki właśnie, najsurowszy z możliwych, wyrok wydał sąd w Omdurmanie. Ciąg zdarzeń, który doprowadził 19-letnią Nurę Husejn do desperackiego czynu, nie został wzięty pod uwagę. Liczyło się za to zdanie rodziny ofiary, która stanowczo stwierdziła, że nie wystarczy jej finansowa rekompensata i żądają „krwi za krew”.

Na sali sądowej oprócz zachwyconych krewnych zabitego gwałciciela byli także obrońcy praw człowieka, którzy przyjęli wyrok z przerażeniem. Prawnicy Nury Husajn mają 15 dni na złożenie apelacji. Przed budynkiem sądu zebrał się w dniu ogłoszenia werdyktu tłum solidaryzujących się kobietą. Zostali rozpędzeni, policja pobiła kilkoro z nich i odebrała im transparenty.

Obrońcy praw człowieka nie składają broni. Mają nadzieję, że w uratowaniu 19-latki pomoże międzynarodowe nagłośnienie jej sprawy. W mediach społecznościowych trwa kampania #JusticeForNoura, w którą zaangażowało się m.in. Amnesty International.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. kozik 13.05.2018 22:13

    Salam al Islam, czy jakoś tak to leciało.

  2. Radek 14.05.2018 09:02

    To już wiemy skąd biorą natchnienie władze krajów socjalistycznych…. takich jak Szwecja.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.