Kara śmierci dla sprawcy masakry w Fort Hood

Opublikowano: 29.08.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 467

Amerykański wojskowy psychiatra, major Nidal Hasan, został skazany wczoraj na karę śmierci za zastrzelenie w listopadzie 2009 roku 13 osób i ranienie 31 w bazie Fort Hood, w stanie Teksas. Wykonanie wyroku mogą odwlec wieloletnie procedury odwoławcze.

Złożona z 13 oficerów ława przysięgłych przez nieco ponad dwie godziny naradzała się nad wyrokiem dla urodzonego w Stanach Zjednoczonych muzułmańskiego sprawcy, który przyznał się do swego czynu i zrezygnował z obrony.

Rozprawa odbywała się w Fort Hood, gdzie doszło 5 listopada 2009 roku do masakry. Jej sprawca, wojskowy psychiatra major Hasan, w ciągu zaledwie kliku minut oddał na oślep około 100 strzałów. Zabił 13 osób (12 żołnierzy, w tym będącą w ciąży kobietę-szeregowca i jednego cywila) i zranił ponad 30.

Prokuratura przekonała jednak członków ławy przysięgłych, że Hasan, mimo prób łączenia swej zbrodni z religią, “nie będzie męczennikiem”.

“Jest przestępcą, który mordował z zimną krwią” – mówił prokurator wojskowy Mike Mulligan apelując w swej ostatniej mowie o karę śmierci dla Hasana.

Kara śmierci jest orzekana w amerykańskim sądownictwie wojskowym niezwykle rzadko. Może minąć jednak wiele lat zanim – jeśli w ogóle – zostanie wykonana. Wyrok nie jest prawomocny a Hasan zapewne się od niego odwoła. W wojskowym systemie sprawiedliwości w USA obowiązują wieloetapowe i trwające latami procedury postępowania odwoławczego. Poza tym, wykonanie kary śmierci będzie wymagać zgody prezydenta.

Autor: mg
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.