Kara musi być

Opublikowano: 22.02.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1053

1,5 mld zł to bilans kar nałożonych przez UOKiK w 2020 r. na przedsiębiorców. Razem z karą dla Nord Stream 2 to ponad 30 mld zł. To był rekordowy rok.

Jak mówi prezes Urzędu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny w wywiadzie dla wnp.pl, miniony rok był pod wieloma względami szczególny. W związku z pandemią COVID-19 na rynku pojawiły się m.in. fałszywe produkty czy usługi medyczne, które w rzeczywistości nie mogły być realizowane, a którymi nieuczciwi przedsiębiorcy próbowali zwabiać konsumentów. Wystąpiły też inne „praktyki niedozwolone”, w tym m.in. alternatywne inwestycje finansowe, a także cybernadużycia o charakterze transgranicznym. Dlatego UOKiK częściej niż dotychczas podejmował działania chroniące konsumentów i uczciwych przedsiębiorców, a także wolną konkurencję, ale też włączał się w proces pomocy publicznej kierowanej do przedsiębiorców.

„Jeżeli pominiemy to najgłośniejsze, związane z Nord Stream 2, to i tak będziemy mieli postępowanie dotyczące Veolii i PGNiG Termika funkcjonujących na rynku warszawskim, a także kwestie naruszania czy wprowadzania konsumentów w błąd przez banki (np. przez postanowienia aneksowe, spreadowe), czy jeżeli chodzi o zakończenie postępowań dotyczących GetBecku, czy decyzje dotyczące Biedronki, gdzie też mieliśmy z jednej strony wprowadzenie konsumentów w błąd, manipulowanie, ale też działanie na szkodę dostawców” – wylicza prezes Chróstny.

Prawie trzykrotnie wzrosła liczba spraw podejmowanych przez UOKiK, ale przede wszystkim kwoty kar. Dla porównania: według ostatniego dostępnego sprawozdania z działalności UOKiK prezes w 2019 r. nałożył prawie 425 mln zł w karach. To kropla w morzu w porównaniu z 30 mld z 2020 r.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 1,50 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o