Kara 3 lata więzienia za homofobię i transfobię

Opublikowano: 23.08.2018 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 892

A do tego grzywna. W życie wchodzi nowe prawo w największym stanie Australii – Nowej Południowej Walii. Przewiduje surowe kary za „jakąkolwiek formę przekazu publicznego podżegającego do dokonania aktu przemocy lub grożącego nim” ze względu na orientację seksualną, kolor skóry, płeć, przynależność genderową, wyznanie, pochodzenie.

Formą takiego przekazu są nie tylko groźby, ale – jak podaje portal Queer.pl – również zachowanie, gesty, noszenie lub eksponowanie ubrań, znaków, flag i emblematów (w przestrzeni publicznej).

Projekt ustawy został przegłosowany przez rząd Nowej Południowej Walii w czerwcu, obecnie jest wdrażany. Ci ciekawe, o jego wejściu w życie władze stanowe poinformowały swoich mieszkańców wyłącznie za pomocą konta na “Facebooku”.

Za propagowanie homofobii i transfobii w przestrzeni publicznej oprócz kary więzienia grozi grzywna w wysokości 11 tys. dolarów australijskich (równowartość około 8 tys. dolarów amerykańskich).

Nowe zapisy to odpowiedź na mowę nienawiści, między innymi serię homofobicznych plakatów, które zalały Melbourne i okolice (w sąsiednim stanie Victoria) po tym, jak w listopadzie 2017 roku Australijczycy w referendum opowiedzieli się za legalizacją związków jednopłciowych. Były dziełem amerykańskich organizacji neonazistowskich. Aby zapobiec podobnym incydentom, stan wprowadził penalizację mowy nienawiści w mediach społecznościowych oraz dyskryminacyjnych haseł wygłaszanych czy wypisywanych w przestrzeni publicznej.

Co ciekawe, grzywna w przypadku złamania zakazu przez firmę ma być pięciokrotnie wyższa (wynosi 55 tys. dolarów australijskich).

Autorstwo: WK
Zdjęcie: Linda72 (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. BrutulloF1 23.08.2018 13:58

    (Naruszenie regulaminu)

  2. Radek 24.08.2018 05:25

    Chore.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.