Kapitał wasz? Kraj nasz! Kozacka korupcja

Opublikowano: 27.01.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 2814

„Ukraina, najbardziej skorumpowany kraj zaprasza” – głosił tytuł artykułu w „The Guardianie” z lutego 2015 roku. Amerykański Departament Stanu w owym czasie radził przedsiębiorcom na stronie internetowej unikać kontaktów handlowych z Ukrainą z uwagi na zamknięcie mediów alternatywnych, likwidację opozycji i antydemokratyczny rząd. Od 2015 roku prowadzony jest rejestr osób, które znikają w wyniku działania tajnej policji. Wystawiając taką opinię, sam rząd prowadzi gigantyczne interesy wojskowe, zbiórki, składki na rzecz tak niedemokratycznego kraju.

Najnowsze wiadomości opisują, że korupcja pobiła wszelkie rekordy. Jakby tylko jedna strona istniała w tym procederze. Zjawisko okazuje się znakomitym pretekstem do usuwania niewygodnych ludzi z zajmowanych stanowisk. Wszak na podstawie zarzutu korupcyjnego obalono prezydenta Janukowycza. Teraz mowa jest o masowej skali rezygnacji od początku działań wojennych. Ponad tuzin urzędników oskarżonych zostało o kradzież środków pomocowych z Europy, Ameryki i innych części świata. Kupują drogie auta, domy, szastają pieniędzmi, kiedy reszta ludności płacić musi wysokie koszty energii, żywności, gazu, paliw borykając się z brakami żywności. Lista zarzutów jest długa, bo kiedy jedni głodują, drudzy chciwie napełniają głębokie kieszenie. Wśród oskarżonych czytamy nazwiska: z-cy prokuratora generalnego – Oleksija Symoienko, z-cy ministra do spraw rozwoju wspólnot lokalnych – Wiaczesława Niegody, drugiego z-cy ministra rozwoju wspólnot lokalnych Iwana Kukeriu, z-cy ministra do spraw społecznych – Witalija Muzyczenki, wiceministra obrony – Wiaczesława Szapowałowa, gubernatorów regionów Dniepropietrowska, Zaporoża, Kijowa, Sumi i Chersonia. Szapowałow odpowiedzialny za zaopatrzenie armii wystawiał trzykrotnie zawyżone rachunki za wojskowe racje żywnościowe (6 dolarów zamiast 2), a różnica szła do kieszeni.

Mimo sygnałów w amerykańskim senacie, o nadzór nad przepływem i gospodarowaniem finansami na Ukrainie, demokraci byli przeciwni. Senator Rand Paul uzmysławiał, że 40 miliardów dolarów dla Ukrainy jest niemal taką kwotą, jaka stanowi budżet Rosji na cele wojskowe, albo nakłady pierwszego roku wojny w Afganistanie. Zamiast załatwiać remonty własnej infrastruktury, Amerykanie zadłużają się pożyczką dla Ukrainy. Głosując przeciw kontroli środków finansowych, sami postawili się w sytuacji podejrzanych, bo w korupcji trzeba dwóch stron, by zaistniała. Wobec tego, jak w lustrzanej sytuacji, z gabinetu Joe Bidena powinien ustąpić: Pete Buttegieg – sekretarz Departamentu Transportu, sekretarz Departamentu Energetyki – Jennifer Grandholm, prokurator krajowy z Departamentu Sprawiedliwości – Merrick Garland. Tymczasem, prasa nie odnosi się do tego, jakie miejsce w finansowych machinacjach zarezerwowane było, lub jest dla Zełenskiego. Ujawniano wcześniej zakupy domów, zakupy czynione przez pierwszą damę jednokrotnie w Paryżu na oszałamiającą kwotę 40 000 dolarów (całoroczny dochód wielu Polaków). Zrobione niefortunnie równolegle z apelem skierowanym do całego świata o wsparcie walki o wolność. Niedługo potem wysoce kosztowny pobyt w Davos.

Mający wiedzę o zjawisku od dawna dopytywali, kiedy Zelenski odpowie za to. Teraz kordon podejrzeń zacisnął się wokół niego samego. Rząd USA nagle zmienił zdanie, zachęcając do inwestycji na Ukrainie, ale faworyzuje tylko wybranych. Na rządowym śniadaniu przedsiębiorców amerykańskich i ukraińskich obecni byli szefowie firm Black Rock, Goldman Sachs, Westin House zgodnie deklarujący gotowość odbudowania Ukrainy. Coś zmieniło się, że już mowa o inwestycjach, choć wojna frontowa i medialna trwają w najlepsze?

Larry Fink z firmy Black Rock zapowiada zmianę Ukrainy w „latarnię morską kapitalizmu”, David Solomon z Goldman Sachs cytowany przez „Washington Post” widzi, że Ukraina zainteresuje każdego inwestora ekonomicznego spodziewającego się szybkiego zwrotu. Oczywiście, Zełensky dołączył do uczestników śniadania z podziękowaniem dla przedsiębiorców za ich pieniądze. Fragment szczerego wyznania sprawił, że niejeden musi uszczypnąć się, by mieć pewność, że słyszy autentyczną wypowiedź człowieka odpowiedzialnego za losy całkiem dużego państwa i jego obywateli, który zachęca kontrahentów, producentów broni tak oto: „Amerykańska lokomotywa kolejny raz da impuls globalnemu wzrostowi gospodarczemu. Udało nam się zainteresować takich gigantów przedsiębiorczości jak Black Rock, J.P.Morgan, Goldman Sachs. Takie marki jak Starlink. Westin House staną się częścią naszej rzeczywistości, tak jak to już jest z systemami HIMARS, Bradleyami. One łączą naszą historię wolności. Czekamy na patronów. Przyjeżdżajcie po ogromne zyski, na kontraktach bronią z Ukrainą zrobicie dobry interes, zapełnicie swoje spichlerze. Wyglądamy też Abramsów; tysiące takich przykładów pozwolą zrobić wielkie interesy, współpracując z Ukrainą we wszystkich dziedzinach gospodarki – od obronności, po produkcję przemysłową, łączność, rolnictwo, bankowość i medycynę”. Istny sus narciarski po skalistym stoku bez kijków przy nieczynnej kolejce górskiej. Oto zasada: wasz kapitalizm, który zrodzi nasz konsumpcjonizm. Na cudzym gruncie najlepiej prać pieniądze.

Najświeższe publikacje donoszą o zyskach firm zbrojeniowych. Lockheed Martin cieszy kwartalna sprzedaż na ponad 19 miliardów dolarów oznaczająca 2.5 miliarda dolarów większego zysku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Raytheon odnotował 1.4 miliarda dolarów za ostatni kwartał 2022 r., przy 685 milionach dolarów za lat 2022 i 2021.

W Polsce przerobiliśmy to doskonale ze wszystkimi wymienionymi firmami, które rozsiadły się w dogodnych miejscach kraju, czyniąc z nich matecznik. Wystarczy wpisać nazwę własną, a pokażą się imponujące biurowce, laboratoria, ośrodki konferencyjne itp. Pamiętamy zawołanie elektryka-swojego chłopa, który zapraszał zamorskich cwaniaków, by robili interesy, bo Polacy naiwniacy nie mają pojęcia. Skoro taki czarodziej był w stanie „sam temi rękami obalić komunizm” niech każe krezusom dziś wynieść się, zarobili co swoje, więc fora ze dwora, by nie traktować Polski jak punktu wypadowego.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: pl.Wikipedia.org, YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net

30

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. pikpok 27.01.2023 12:57
  2. LichoNiespi 27.01.2023 13:38

    Wladimir Zelensky /lub jakkolwiek ten facet nazywa sie/ obecny tzw prezydent na Ukrainie. To cwany i przebiegly facet, wie on jak grac jego poszczegolne role z tymi czy z tamtymi np z Biden czy z polskim dupkiem Dudom.
    Zelenski to zawodowy aktor-komik, Gral on wiele roznych rol jako aktor i on to ma bardzo dobrze opanowane poszczegolne role aktorskie w zaleznosci od sytuacji i z kom gada. Zaden inny prezydent czy dyplomata ze spotkal sie z prezydentem USA w podkoszulce i w spodniach w kolorze wojskowym…Zawsze i wszyscy inni dyplomacji mieli garnitury a ten komadiant nie i w dodatku zarosniety …
    Z racji tej proponuje amerikanskiej akademii filmowej przyznac tzw zlotego Oskara Zelenskiemu za wybitnom i najlepszom role aktorskom jako komik bedacy prezydentem na Ukrainie ktory wodzi nosem wszystkich widzow wielkich i malych

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.