Liczba wyświetleń: 2936
Rosja, Indie i Iran stworzą alternatywę Kanału Sueskiego.
Rosja, Indie i Iran w listopadzie omówią kwestię uruchomienia międzynarodowego korytarza transportowego Północ-Południe — podaje irańska telewizja Press TV. Jego długość wyniesie 7,2 tys. km.
Nowy projekt obejmie transport kolejowy i wodny. Towary będą przewożone z Indii do irańskiego miasta Bandar-e Abbas na wybrzeżu Zatoki Perskiej, następnie do Bandar-e Anzali na wybrzeżu Morza Kaspijskiego, skąd popłyną drogą morską do Astrachania i dalej koleją do Europy.
Korytarz będzie tańszą i krótszą alternatywą dla Kanału Sueskiego: czas i koszt transportu zmniejszy się o 30-40%. Na przykład, w porównaniu do Kanału Sueskiego, towary z Bombaju do Moskwy dotrą przez korytarz Północ-Południe o 20 dni szybciej. Ponadto planuje się, że nową trasą będzie przewożonych 20-30 milionów ton ładunku rocznie.
Wcześniej indyjski minister handlu i przemysłu Suresh Prabhu oznajmił, że trzeba jak najszybciej zacząć aktywnie wykorzystywać korytarz. Dostawy próbne nową trasą odbyły się w 2014 roku.
Zdjęcie: popofloop (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com
Genialne posunięcie. Cios sprytnie zadany pod przykryciem peleryny prosto w trzewia amerykańskiego Imperium. Taka trasa, jeśli projekt wypali, pozwoli uniezależnić Iran i Rosję od ryzyka amerykańskich sankcji, wszak zysk prywatnych eksporterów czy importerów oraz wielu państw w Europie i Azji przeważy ponad nakazami wielkiego brata. Ponadto w połączeniu z planami zarzucenia wymiany ropy i innych surowców energetycznych na dolara, przez Iran, Rosję, Indie i Chiny pozwoli niemal całkowicie wyrugować amerykanów z interesów gospodarczych w Eurazji.
Brawo ruskie i spółka! My też będziem mieć swój kanał – elbląski. Polacy nie gorsi. Na pohybel USA!
Nie wiem jak z załadunkiem, rozładunkiem. Ale Iran ma w górach tunele (tak potrafią je robić).