Kanadzie grozi rozpad?

Opublikowano: 30.10.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1818

Przywódcy polityczni zachodnich prowincji Kanady rozważają oderwanie się od pozostałej części kraju po zwycięstwie premiera Justina Trudeau i jego Partii Liberalnej w ostatnich wyborach parlamentarnych – pisze „Politico”. Jak podkreśla gazeta, o tak zwanym „wexicie” mówi się w zachodnich prowincjach kraju, zależnych od ropy naftowej.

„Czy to realne? Tak. Ludzie są źli. Wcześniej czegoś takiego nie widziałem” – powiedział członek Partii Konserwatywnej parlamentu kanadyjskiej prowincji Saskatchewan.

Jak się okazuje, od co najmniej roku mieszkańcy Alberty i Saskatchewan nawoływali do zmian politycznych w Ottawie. Niezadowolenie z Partii Liberalnej uwarunkowane jest głównie dwoma czynnikami: bezowocnymi usiłowaniami rozszerzenia ropociągu na zachodnim wybrzeżu kraju, a także stratą ekonomiczną, jaką wyrządziły kanadyjskim rolnikom spory handlowe z Chinami.

Jak pisze „Politico”, politycy z Alberty i Saskatchewan twierdzą, że kurs rządu Justina Trudeau na redukcję dwutlenku węgla niesie ze sobą bezpośrednie zagrożenie dla dobrobytu mieszkańców zachodnich prowincji. Jak twierdzi czasopismo, agresywna polityka partii liberalnej w sferze ochrony środowiska będzie czynnikiem podgrzewającym tendencje separatystyczne na zachodzie kraju.

W materiale mowa też o tym, że choć w regionie większość miejsc należy do konserwatystów, to władze federalne są zdominowane przez liberałów, co też poskutkowało „rozmowami o zerwaniu z Kanadą” i wątkiem „wexitu” w sieciach społecznościowych.

„Politico” przypomina także, że to bynajmniej nie pierwszy przypadek szerzenia nastrojów separatystycznych w Kanadzie.

Na przykład prowincja Quebec kilkakrotnie podejmowała próby opuszczenia Kanady z inicjatywy nacjonalistycznej Partia Quebecka, która od swojego powstania w 1968 roku 4 razy wygrywała wybory lokalne. Partia ta dwukrotnie poddawała kwestię secesji pod referendum. W ostatnim takim referendum w 1995 roku separatystom zabrakło 1 proc. głosów.

Kością niezgody między Ottawą i Albertą stało się rozszerzenie ropociągu Trans Mountain, który łączy Albertę z Kolumbią Brytyjską. Jak podaje kanadyjski portal Chatelaine, ustawa C-69, przyjęta w czerwcu tego roku, wymaga uzgodnienia budowy pod kątem 156 parametrów – począwszy od zgodności z normami ochrony środowiska, a kończąc na konsultacjach z przedstawicielami wspólnot indiańskich, przez których terytoria ropociąg ma zostać pociągnięty. Takie wymagania poważnie komplikują rozwiązanie problemu.

22 października pojawiła się informacja, że Partia Liberalna premiera Kanady Justina Trudeau zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, ale nie uzyskała 170 mandatów, potrzebnych do zdobycia większości absolutnej.

Źródło: pl.Sputniknews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.