Kanadyjskie media straciły a „Facebook” nie ucierpiał

Opublikowano: 24.05.2024 | Kategorie: Media, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 947

Według nowego badania przeprowadzonego przez Media Ecosystem Observatory Meta odniosła zwycięstwo w walce z ustawą rządu Trudeau o wiadomościach internetowych.

Po decyzji o usunięciu kanadyjskich treści informacyjnych ze swoich platform, w celu uniknięcia wypłacenia rekompensaty rok temu, Meta nie odnotowała żadnego spadku liczby użytkowników.

Obserwatorium ekosystemu mediów, powstałe we współpracy Uniwersytetu w Toronto i Uniwersytetu McGill, opublikowało badanie na temat skutków, jakie zakaz „Meta News” wywarł na media. Dowody wykazały, że najbardziej szkodzi to lokalnym kanadyjskim środkom przekazu. „Znaleźliśmy niewiele dowodów na to, że zakaz wpłynął na korzystanie z Facebooka. Po wejściu zakazu w życie załamanie dystrybucji kanadyjskich treści informacyjnych na »Facebooku« nie wydawało się mieć istotnego wpływu na użytkowników” – czytamy w badaniu.

Chociaż badanie wykazało, że zakaz nie wpłynął na zaangażowanie użytkowników, miał on negatywny wpływ na lokalne serwisy informacyjne, czyli tę samą grupę, którą ustawodawstwo rzekomo miało chronić. „Jednak zakaz niewątpliwie miał duży wpływ na wiadomości z Kanady. Zakaz szczególnie dotknął lokalne serwisy informacyjne: podczas gdy duże, ogólnokrajowe serwisy informacyjne były w mniejszym stopniu zależne od »Facebooka« pod względem widoczności i mimo to były w stanie odzyskać część zaangażowania na »Facebooku«, setki lokalnych serwisów informacyjnych całkowicie opuściły platformę, skutecznie ograniczając widoczność treści wiadomości lokalnych” – czytamy w badaniu.

W badaniu przeanalizowano 987 stron kanadyjskich serwisów informacyjnych na „Facebooku”, 183 strony osobiste polityków, komentatorów i grup wsparcia, a także 589 grup politycznych i społeczności lokalnych. „Strony kanadyjskich wpływowych polityków na »Facebooku« nie odnotowały ani wzrostu, ani spadku zaangażowania. Grupy na »Facebooku« poświęcone omawianiu kanadyjskiej polityki nie odnotowały exodusu członków ani spadku częstotliwości postów” – stwierdzono.

Kanadyjczycy szybko przystosowali się do nowych środków, po prostu robiąc zrzuty ekranu nowych artykułów, aby kontynuować udostępnianie treści. „Chociaż udostępnianie linków do wiadomości stało się niemożliwe, użytkownicy szybko dostosowali się do tej zmiany, publikując zrzuty ekranu artykułów z wiadomościami. Nie wydaje się, aby wydany przez Metę zakaz udostępniania wiadomości w Kanadzie miał niekorzystny wpływ na liczbę i zainteresowanie aktywnych użytkowników »Facebooka« w Kanadzie”.

Podczas gdy między rządem a Kanadyjczykami, którzy nadal chcą przeglądać i udostępniać treści informacyjne w internecie za pośrednictwem „Facebooka” i „Instagrama”, toczy się gra w kotka i myszkę, kanadyjskie media ogólnokrajowe radzą sobie lepiej niż mniejsze. Krajowe serwisy informacyjne straciły około 64% zaangażowania, jakie wcześniej utrzymywały za pośrednictwem użytkowników „Facebooka”, podczas gdy lokalne serwisy informacyjne straciły około 85% swojego zaangażowania na „Facebooku”.

Według badania około połowa lokalnych serwisów informacyjnych całkowicie zaprzestała publikowania postów na „Facebooku” w ciągu czterech miesięcy od wprowadzenia zakazu. „W rzeczywistości utrata lokalnych wiadomości na »Facebooku« miała już poważne konsekwencje dla Kanadyjczyków” – czytamy w badaniu. „Wkrótce po wprowadzeniu zakazu w północnej Kanadzie zaczęły szaleć pożary. W poprzednich latach lokalne organizacje informacyjne udostępniały na »Facebooku« istotne informacje na temat rozprzestrzeniania się pożarów lasów i nakazów bezpieczeństwa; w 2023 r. zostało to zablokowane”.

Niektórym mediom udało się utrzymać zaangażowanie na swoich stronach na „Facebooku” użytkowników spoza Kanady.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.