Kanadyjskie laboratorium w chińskiej służbie

Opublikowano: 20.09.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 684

Szczepionka przeciwko COVID‑19 opracowana przez chińską firmę Cansino, z którą Ottawa współpracowała, zanim transakcja nie doszła do skutku, używa technologii opracowanej w 2016 przez chińską naukowiec a zarazem generała chińskiej armii z kanadyjskiego laboratorium rządowego w Winnipegu. Partnerstwo kanadyjsko-chińskie w sprawie badań klinicznych szczepionki Cansino zostało zerwane 26 sierpnia 2020, po tym jak Pekin zablokował dostawy szczepionki do Kanady.

Szczepionka CanSino została opracowana we współpracy z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, pod kierunkiem generała dywizji Chen Wei, wojskowego naukowca medycznego. Chen została pochwalona przez chińskiego przywódcę Xi Jinpinga we wrześniu 2020 roku i uhonorowana podczas ceremonii za udział w opracowaniu szczepionki.

Dr Xiangguo Qiu, naukowiec z National Microbiology Lab (NML) w Winnipegu, który od tego czasu został zwolniony, współpracował z Chen i obydwoje opublikowali swoje badania w czasopismach naukowych, w tym jeden w 2016 roku na temat szczepionki adenowirusowej przeciwko Eboli. Korekta artykułu z 2017 roku mówi, że Qiu i Chen „w równym stopniu przyczynili się do powstania tego artykułu”.

Para została formalnie wyrzucona z kanadyjskiego laboratorium w styczniu 2021 roku. Rząd federalny odmówił podania szczegółów, dlaczego Qiu i Cheng zostali zwolnieni, powołując się na sprawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa narodowego.

Joe Wang, który wcześniej kierował programem rozwoju szczepionek na SARS w Kanadzie z jedną z wiodących światowych firm farmaceutycznych, mówi, że jasne jest, iż szczepionka COVID-19 jest oparta na tej samej technologii adenowirusowej opisanej w artykule Qiu i Chen z 2016 roku. „Zarówno szczepionka przeciwko Ebola [opisana w artykule], jak i szczepionka COVID firmy CanSino są szczepionkami rekombinowanymi. Rekombinowana szczepionka jest konstruktem antygenu genetycznie wprowadzonym do wektora. Można mieć ten sam wektor z różnymi antygenami ukierunkowanymi na różne patogeny” – powiedział Wang. „W przypadku szczepionki CanSino COVID wykorzystuje technologię wektorów adenowirusowych podobną do tej stosowanej w przypadku Eboli”. Co więcej, mówi Wang, CEO i współzałożyciel CanSino, Xuefeng Yu, jest również wymieniony jako autor artykułu.

Yu, absolwent McGill, pracował w latach 1998–2010, w Kanadzie dla największej firmy farmaceutycznej Sanofi Pasteur gdzie ostatnio zajmował stanowisko dyrektora. CanSino opatentowało swoją szczepionkę COVID-19 11 sierpnia 2020 r.

Konserwatyści skrytykowali rząd liberalny za partnerstwo z chińską firmą w opracowywaniu szczepionek, mówiąc, że budzi to obawy dotyczące bezpieczeństwa, a także że przyczyniło się do powolnego wprowadzania szczepionek w Kanadzie w porównaniu z innymi krajami. „CSIS [Kanadyjska Służba Wywiadu Bezpieczeństwa] od lat oznaczała CanSino jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ale liberałowie przymykali oczy” – napisał lider torysów Erin O’Toole w komentarzu w grudniu 2020 r. w „National Post”.

Qiu i gen. dyw. Chen, który jest czołowym ekspertem od broni biologicznej w Chińskiej Akademii Nauk Wojskowych, opublikowali kolejny artykuł naukowy na temat wirusa Ebola przesłany do czasopisma mAbs w styczniu 2020 r., a powiązania Qiu z NML są wymienione w jej referencjach. Było to po lipcu 2019 r., Kiedy Qiu i jej mąż zostali wyprowadzeni z laboratorium, ale zanim zostali formalnie zwolnieni w styczniu 2021 r.

Konserwatyści pytali rząd liberalny, czy Qiu i Cheng przekazali Chinom jakąkolwiek własność intelektualną oraz czy chińska armia kiedykolwiek uzyskała fizyczny dostęp do National Microbiology Lab (NML) w Winnipegu. Gazeta „The Globe and Mail” poinformowała na początku tego roku, że naukowcy z NML współpracowali z chińskimi badaczami wojskowymi nad śmiercionośnymi patogenami, a chiński badacz wojskowy, Feihu Yan, pracował przez pewien czas w laboratorium.

Źródło oryginalne: „Epoch Times”
Źródło polskie: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o