Kanadyjski Kościół Anglikański dopuszcza małżeństwa jednopłciowe

Opublikowano: 17.07.2016 | Kategorie: Seks i płeć, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 362

Kolejna organizacja kościelna doszła do wniosku, że Bóg wcale nie nienawidzi homoseksualistów. Małżeństwa osób tej samej płci zostały właśnie dopuszczone przez Kanadyjski Kościół Anglikański.

Licząca 1,6 mln wiernych wspólnota, trzecia co do wielkości w kraju (za katolikami i protestanckim Zjednoczonym Kościołem Kanady) podjęła taką decyzję podczas synodu z udziałem 200 delegatów episkopatu, duchowieństwa i świeckich. Za tym, by Kościół udzielał ślubu parom jednopłciowym, zagłosowało ponad 72 proc. świeckich, 68 proc. biskupów i 66 proc. duchownych.

Małżeństwa gejów i lesbijek to nie całkowita nowość w Kanadyjskim Kościele Anglikańskim – już w 2002 r. diecezja New Westminster ogłosiła, że nie ma nic przeciwko błogosławieniu takich związków w swoich parafiach. W ślad za nią poszło kolejnych dziesięć administratur. W 2012 r. w diecezji Montrealu święcenia kapłańskie otrzymało dwóch mężczyzn, którzy wcześniej zawarli cywilny ślub ze swoimi partnerami. Jednak pierwsze wieści z kościelnego synodu wskazywały na to, że zgody na małżeństwa jednopłciowe w całej wspólnocie nie ma. Gdy takie informacje podały kanadyjskie media, biskupi Ottawy i Montrealu oznajmili, że rezultat głosowania ich “rozczarował”. Okazało się jednak, że podczas zliczania oddanych elektronicznie głosów doszło do błędu. W rzeczywistości warunek uzyskania dwóch trzecich głosów w każdej z trzech grup uprawnionych do udziału w synodzie został spełniony.

Kanadyjski Kościół Anglikański po raz kolejny znalazł się w awangardzie zmian, jeśli chodzi o stosunek wspólnoty anglikańskiej do osób LGBT. W styczniu tego roku podczas spotkania jej hierarchów z różnych krajów z ust biskupów działających w Azji i Afryce padały bardzo ostre słowa pod adresem możliwości błogosławienia par jednopłciowych. Z kolei w Kanadzie małżeństwom takim sprzeciwia się Kościół katolicki, ale już drugi co do wielkości Zjednoczony Kościół Kanady dawno na nie przyzwolił.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.