Kanadyjscy żołnierze doposażają się w hełmy i kamizelki

Opublikowano: 06.06.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1683

Jest takie określenie używane przez żołnierzy do opisywania sprzętu, który sami kupili, nazywają to „sprzętem Gucci”, na cześć luksusowego projektanta mody.

Dla żołnierzy kanadyjskich rozmieszczonych na Łotwie te prywatne zakupy były zdecydowanie bardziej praktyczne niż luksusowe – biorąc pod uwagę fakt, że biorą oni udział w większej liczbie ćwiczeń z ogniem na żywo, które mają powstrzymać Rosję przed postawieniem stopy w tym kraju bałtyckim.

Kupują własne nowoczesne hełmy balistyczne wyposażone we wbudowaną ochronę słuchu, która służy również jako zestaw słuchawkowy. Kupili też osobiście sprzęt przeciwdeszczowy, kamizelki i pasy do noszenia wody i amunicji. Rośnie też liczba skarg na źle dopasowane kamizelki kuloodporne wydawane żołnierkom. Zakupy te — zwykle dokonywane za pośrednictwem sprzedawców internetowych — obejmują markowy sprzęt taktyczny lub akcesoria do broni, które sprawiają, że sprzęt jest bardziej dopasowany lub wygodniejszy w noszeniu.

Kanadyjskie wojska na Łotwie również borykają się z pilniejszymi niedoborami sprzętu. Grupa bojowa licząca około 1500 żołnierzy, w tym ponad 700 Kanadyjczyków, nie ma nowoczesnej broni przeciwpancernej, systemów do zwalczania dronów ani systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu do ochrony przed helikopterami i odrzutowcami szturmowymi.

Tę frustrację zostały spotęgowało przybycie większej liczby wojsk sojuszniczych – wśród nich duńskich żołnierzy, którzy w niektórych przypadkach przybywają ze sprzętem zakupionym w Kanadzie, dzięki czemu są lepiej wyposażeni niż żołnierze kanadyjscy. „Ogólnie rzecz biorąc, to było na granicy wstydu, aby zobaczyć różnice w wyposażeniu żołnierza między nami a Duńczykami” – powiedział ppłk. Jesse van Eijk, dowódca kanadyjskiej grupy bojowej na Łotwie, w e-mailu z 12 maja 2023 r. otrzymanym przez CBC News. „Sytuację pogarszał tylko fakt, że mieli bardziej zaawansowane kanadyjskie karabiny Colt Canada, bardziej zaawansowane kanadyjskie celowniki Elcan DR oraz fakt, że większość systemów, których brakowało naszym żołnierzom, jest łatwo dostępna na wolnym rynku, i nie jest to jakiś rodzaj ściśle strzeżonej technologii”.

Od ponad trzech dekad Duńczycy używają kanadyjskiej broni, w tym karabinu szturmowego C7 i karabinka C8.

Jessica Lamirand, rzeczniczka DND, w pisemnym oświadczeniu poinformowała, że ​​trwają projekty zaopatrzenia żołnierzy w bardziej nowoczesne taktyczne hełmy, kamizelki, buty, „kombinezony przeciwdeszczowe, kapelusze przeciwsłoneczne i hybrydowe koszule bojowe”. Departament zapowiedział, że odzież ma zostać dostarczona w przyszłym roku.

Na podstawie: CBC News
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stary Kulas 07.06.2023 15:12

    “Zaopatrzenie zostanie zakupione po sprawdzeniu czy spełnia wymogi LGBTQ… , różnorodności i dbania o klimat. Muszą także być w co najmniej 60% zdatne do recyklingu”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.