Kanadyjscy Chorwaci masowo emigrują do Chorwacji

Opublikowano: 06.11.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1812

Na początku października rząd kanadyjski ogłosił środki regulujące transport lotniczy, kolejowy i morski, o których dyskutował od jakiegoś czasu. W ramach tych środków praktycznie tylko ci, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki COVID-19, będą mogli podróżować. Nowe przepisy weszły w życie 30 października i dotyczą zarówno lotów krajowych, jak i międzynarodowych oraz pociągów i są obowiązkowe dla dzieci w wieku 12 lat.

Informacje te wywołały wiele niezadowolenia wśród części społeczności chorwackiej w Kanadzie. „Odkąd premier Justin Trudeau ogłosił nowe środki, dosłownie wybuchła panika” – mówi Nives Petrovic, właścicielka biura podróży. „Wiele osób kupiło bilet na loty do Chorwacji odlatujące przed wejściem w życie nowych przepisów. W tym miesiącu tylko przez moją agencję 157 pasażerów kupiło bilet do Chorwacji z nieokreśloną datą powrotną lub bilet w jedną stronę, co jest niezwykłe, ponieważ moi klienci zawsze kupowali bilety powrotne” – mówi Petrovic, której biuro Nives Travel obchodziło właśnie 15-lecie istnienia.

Wyjeżdżają głównie rodziny z dziećmi, które są niezadowolone lub sprzeciwiają się wprowadzonym ograniczeniom. Ale także ci, którzy spodziewali się, że zostaną zwolnieni z pracy, ponieważ nie otrzymali obowiązkowych szczepionek, również kilkoro takich osób które zostały już zwolnione i teraz negocjują z pracodawcami odprawę.

W grupie, która wyjechała we wrześniu i październiku, była również pewna liczba młodych ludzi, studentów, którzy nie mają dostępu do szkół wyższych, ponieważ nie zostali zaszczepieni, więc teraz uczą się online z Chorwacji.

Młodsze rodziny, które nie aprobują obowiązkowego stosowania szczepionek przeciwko koronawirusowi dla młodszej populacji, głównie dzieci powyżej 12 roku życia, znajdują się pod największą presją. Większość osób powracających do Chorwacji wyjeżdża z Ontario, ale są też osoby z innych prowincji, głównie z Kolumbii Brytyjskiej i Alberty.

Matka trójki dzieci z okolic Toronto, której najmłodsze dziecko nie ma jeszcze 12 lat, tłumaczy: „Przeprowadzka do Chorwacji to właściwie coś, co zawsze nosiłam w sercu, to zawsze było w mojej głowie. Ostatnie 18 miesięcy stało się tylko katalizatorem do podjęcia tej decyzji. Jestem wdzięczna Kanadzie za wszystko, ale myślę, że nadszedł czas na zmiany. Nie możemy się doczekać życia w Zagrzebiu, mieście, które zawsze nas przyciągało. Chcemy doświadczyć europejskiego stylu życia, który ma inny rytm życia niż północnoamerykański. Moi rodzice przyjechali do Kanady w poszukiwaniu lepszego życia, mając nadzieję, że ich dzieci będą miały lepszą przyszłość w Kanadzie. Teraz robimy to samo, przenosząc się do ziemi naszych przodków, aby dać naszym dzieciom możliwość życia w Chorwacji. Jesteśmy podekscytowani tą ważną decyzją i nie pozwoliliśmy, by strach powstrzymał nas przed wyjściem ze strefy komfortu”.

Rodzice matki, z którą magazyn „Croatia Week” przeprowadził rozmowę, przybyli do Kanady w okresie wielkiego wzrostu gospodarczego i masowej imigracji w latach 1953–1973. Koło zamyka się teraz wraz z powrotem pięcioosobowej rodziny do Chorwacji. Chociaż Kanada była wielokrotnie uznawana za najlepszy kraj do życia, większość osób powracających tak nie uważa.

Właściciel firmy budowlanej z Mississauga, który przybył do Kanady na początku lat 1980., odprawił już syna, synową i wnuka, którzy wyjechali do Chorwacji. Mówi, że młodzi ludzie podjęli decyzję o przeprowadzce, ponieważ nie zgadzają się z nowymi trendami w wychowaniu i edukacji dzieci, zwłaszcza z ideologią gender, a obowiązujące ograniczenia nie miały dobrego wpływu na życie rodzinne. Liczą na szansę w Chorwacji, mają nadzieję, że Chorwacja da im szansę na nowy początek, mimo że w Kanadzie są Chorwatami drugiego i trzeciego pokolenia.

Koniec listopada to okres przejściowy do ostatecznego wejścia w życie ustawy, która zezwala na podróżowanie tylko osobom, które otrzymały dwie dawki szczepionki. W tym okresie osoby zaszczepione tylko jedną dawką nadal będą mogły podróżować samolotami, statkami i pociągami. Granice państw kanadyjskich wkrótce zostaną zamknięte dla podróżnych, którzy nie otrzymali dwóch dawek szczepionki COVID-19.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: CroatiaWeek.com
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Cami 06.11.2021 11:07

    Jestem ciekaw ile lewych zaswiadczen juz jest wystawionych przez lapowkarskie lekarzyny?
    Przeciez to nie do sprawdzenia czy Ci to g… wszczepili czy nie 🙂

  2. robcioRR 06.11.2021 15:40

    Zal ci dupe sciska? Dzieki lewym papierom ile istnien ludzkich zostalo uratowane podczas np II wojny swiatowej. Niech wydaja takowe byle nie za drogo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.